|

اسپوتنیک: انگلیس پشت حمله به هواپیمای ایل-۷۶ است

اسپوتنیک: انگلیس پشت حمله به هواپیمای ایل-۷۶ است

خبرگزاری اسپوتنیک روسیه به نقل از یک «منبع مطلع» از دست داشتن انگلیس در حمله به هواپیمای روسی حامل اسرای اوکراینی خبر داد.

یک منبع مطلع به خبرگزاری اسپوتنیک روسیه اعلام کرد مشاوران انگلیسی ارتش اوکراین مسئول کشته شدن اسرای اوکراینی و خدمه هواپیمای ترابری ایل-۷۶ که چندی پیش با یک موشک اوکراین سرنگون شد، هستند.

این منبع مطلع بیان داشت: حمله به هواپیمای «ایلیوشین ایل-۷۶» تحت فشار مشاوران بریتانیایی بدون هماهنگی با مقر پدافند هوایی در کی‌یف و بدون سنجش مجدد اطلاعات مربوط به تحرکات هواپیما بر فراز منطقه بلگورود رخ داد.

روز ۲۴ ژانویه بعد از اصابت یک موشک به هواپیمای روسی ایل-۷۶ بر فراز منطقه بلگورود سه نظامی و شش خدمه روسی به همراه ۶۵ اسیر جنگی اوکراینی که در این هواپیما بودند کشته شدند. این هواپیما در مسیر عزیمت به یک عملیات تبادل اسیر از پیش‌ برنامه‌ریزی شده بود که متعاقبا این عملیات لغو شد. در پی این رخداد کمیته تحقیقات روسیه اعلام کرد نیروهای مسلح اوکراین با استفاده از یک موشک هدایت شونده MIM-۱۰۴A شلیک شده از یک سامانه پاتریوت این هواپیما را سرنگون کرده است.

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه این حمله را یک جنایت از جانب رژیم کی‌یف علیه شهروندان خودش خواند. به گفته پوتین طرف اوکراینی می‌دانست که سربازان اوکراینی که اسیر جنگی شده‌اند سوار این هواپیما هستند اما با این وجود به آن حمله کرد. وزارت امور خارجه روسیه اعلام کرد سقوط این هواپیما به طرزی شدید باعث زیر سوال رفتن امکان برقراری هر گونه توافقی با کی‌یف شد.

 

منبع: ایسنا

ارسال نظر