|

 پس از پایان جنگ جهانی دوم شرکت‌های هواپیماسازی آمریکایی به یمن وقوع جنگ در اروپا با تولید فراوان محصولات مختلف سود فراوان و تجارب ارزشمندی را کسب کرده بودند و در بسیاری از زمینه‌ها بویژه در صنایع مسافربری یکه تازی می‌کردند، طبیعتا این موضوع برای کشورهای اروپایی که مشتریان بزرگ چنین صنایعی بودند به هیچ وجه مطلوب نبود با این حال هیچیک از صنایع موجود در اروپا به تنهایی قادر به رقابت با شرکت‌های بزرگ آمریکایی نبودند بنابراین در اواسط دهه شصت میلادی در کشورهای فرانسه، انگلستان و آلمان غربی سابق اندیشه طراحی و ساخت مشترک یک هواپیما مسافربری کاملا اروپایی با ظرفیت 300 نفر مسافر در مسیرهای نزدیک برد و میان برد مطرح شد. این طرح ایرباس اروپایی نامیده شد و آن را رسما A300 نامیدند.

تحقیقات برای طراحی A300 در کشورهای مذکور آغاز شد و سریعا به پیش رفت، اولین پیش نمونه ایرباس A300 در نمایشگاه هوایی پاریس در سال 1969 به نمایش گذاشته شد. سر انجام در 17 دسامبر 1970 اتحادیه ایرباس با سرمایه‌گذاری مساوی دو شرکت سود ایویشن فرانسه و دویچه ایرباس آلمان غربی سابق رسما برای توسعه، تولید؛ بازاریابی و پشتیبانی هواپیماهای A300 تاسیس شد.

وضعیت این اتحادیه چنین پیشبینی شده بود که امکان ورود شریکان جدید هم وجود داشته باشد، بدین ترتیب در سال 1971 شرکت اسپانیایی کاسا با شراکت در سرمایه به جمع شریکان اصلی پیوست.

اولین پیش نمونه ایرباس با ظرفیت 226 مسافر در 28 اکتبر 1972 به پرواز درآمد، در ابتدا به علت بی‌تجربه بودن شرکت، مشکلاتی در بخش بازاریابی و فروش وجود داشت، نگرانی‌ها درباره آینده زمانی رفع شد که سفارشاتی از شرکت‌های هواپیمایی آمریکایی بدست ایرباس رسید.

از اواخر دهه 70 میلادی علاوه بر اصلاح طرح A300 طراحی هواپیماهای جدیدی هم آغاز شد، از ویژگی‌های مهم هواپیماهای شرکت ایرباس سیستم‌های پیشرفته الکترونیکی و کامپیوتری کابین‌ آنها است بطوریکه فشارکاری خدمه پرواز را بسیار کاهش می‌دهد.

اکنون در اتحادیه ایرباس شرکت‌های آیرو اسپشیال فرانسه با سهم 37.9% دامپلربنز آیرو اسپیس آلمان با سهم 37.9% بریتیش آیرو اسپیس انگلستان با سهم 20% و کاسا اسپانیا با سهم 4.2% مشارکت دارند، بعلاوه حدود 1500 شرکت بزرگ و کوچک دیگر از 27 کشور جهان در تولیدات ایرباس همکاری دارند، حتی تعدادی شرکت آمریکایی نیز در این زمینه فعال‌اند.

مرکز مونتاژ نهایی ایرباس در تولوز فرانسه قرار دارد.

سوابق کاری

اخبار مرتبط

گزارش اختصاصی کن‌نیوز از هواپیمای ایرباس A330NEO

گزارشگر: سید امیرحسین موسوی مقدم فیلم‌بردار: احسان پیری تدوین: امیرحسین قنبری

گزارش اختصاصی کن‌نیوز از ایرباس A350 XWB

گزارشگر: سید امیرحسین موسوی مقدم فیلم‌بردار: احسان پیری تدوین: امیرحسین قنبری

گزارش اختصاصی کن‌نیوز از ایرباس A220 ایر بالتیک

گزارشگر: سید امیرحسین موسوی مقدم فیلم‌بردار: احسان پیری تدوین: امیرحسین قنبری

گزارش اختصاصی کن‌نیوز از بزرگترین هواپیمای مسافربری جهان؛ ایرباس A380

گزارشگر: سید امیرحسین موسوی مقدم فیلم‌بردار: احسان پیری تدوین: امیرحسین قنبری

گزارش اختصاصی کن‌نیوز از هواپیمای ایرباس ACJ320NEO

گزارشگر: سید امیرحسین موسوی مقدم فیلم‌بردار: احسان پیری تدوین: امیرحسین قنبری

گزارش اختصاصی کن‌نیوز از غرفه ایرباس در نمایشگاه هوایی دبی ۲۰۲۱

گزارشگر: سید امیرحسین موسوی مقدم فیلم‌بردار: احسان پیری تدوین: امیرحسین قنبری

اصابت گلوله به ایرباس A321 neo

خبرگزاری رسمی لبنان از اصابت گلوله به یک فروند هواپیما در فرودگاه بیروت پایتخت این کشور همزمان با برگزاری جشن سال نو میلادی خبر داد.

ایرباس ۶ هواپیما را که برای ایرآسیا ساخته بود می فروشد

منابع آگاه اعلام کردند که شرکت هواپیماسازی ایرباس خریداران شش هواپیمای خانواده A۳۲۰neo را که سفارش خرید آن ها توسط یکی از مشتریان اصلی این شرکت یعنی خطوط هوایی ایرآسیای مالزی به علت رکود سفرها در دوران کرونا لغو شده بود، پیدا کرده است.

ایرباس تحویل هواپیماهای جدید را در سپتامبر افزایش داد

شرکت هواپیماسازی ایرباس ۵۷ هواپیما در ماه سپتامبر تحویل داد که بیشتر از ۳۹ هواپیمای تحویل داده شده در ماه اوت بود.

ایرباس: دورنمای صنعت هوانوردی بدتر از حد انتظار است

مدیر ارشد عملیاتی ایرباس عقیده دارد دورنمای صنعت هوانوردی به خاطر افزایش دوباره موارد ابتلا به ویروس کرونا و وضع مجدد محدودیت‌های سفر بدتر شده و ایرباس مجبور است ۱۵ هزار نفر از نیروی کار خود را در سراسر جهان اخراج کند.

آشنایی با خانواده A380

َA380 هواپیمایی که نه تنها بزرگترین ساخته ایرباس در بخش تجاری است بلکه بزرگترین هواپیمای مسافربری جهان نیز به شمار می‌آید.

سوپرایز بزرگ ایرباس: طراحی هواپیمای هیدروژنی

ایرباس به تازگی ۳ مدل از هواپیماهای هیدروژنی را طراحی کرده است و امیدواراست که این هواپیماها آینده ی مسافرت های هوایی را رقم بزنند.

ضرر ۱.۹ میلیارد یورویی ایرباس

شرکت هواپیما سازی ایرباس اروپا اعلام کرد در شش ماهه نخست امسال ۱.۹ میلیارد یورو ضرر خالص داشته است.

اعتراض شدید و اعتصاب کارگران ایرباس در واکنش به تعدیل نیرو

پس از قطعی شدن اخراج هزاران نفر از کارمندان ایرباس به خاطر بحران پیش آمده ناشی از شیوع ویروس کرونا در بازار حمل و نقل هوایی جهان حالا کارگران این شرکت بزرگ فرانسوی دست به اعتراض و اعتصاب زده‌اند.

معرفی خانواده ایرباس A330

پس از موفقیت آمیز بودن حضور هواپیماهای A300 و A320 در آسمان و جلب توجه شرکت‌های هواپیمایی و افزایش اعتبار ایرباس در بین جامعه هوانوردی این شرکت برای افزایش تعداد محصولات خود و همچنین باز گذاشتن دست مشتریان در خرید هواپیما به طراحی هواپیماهای جدیدی پرداخت.

تولید ایرباس ۴۰ درصد طی ۲ سال آینده کاهش می یابد

مدیرعامل ایرباس با اشاره به اینکه تولید این شرکت تا ۲۰۲۵ به شرایط معمول باز می‌گردد گفت:«تخمین می زنیم تولید و تحویل هواپیما توسط شرکت ایرباس طی دو سال آینده ۴۰ درصد پایین تر از برنامه های معمول باشد».

ایرباس مرخصی اجباری کارکنان خود را تمدید می‌کند

شرکت هواپیماسازی ایرباس اعلام کرد که در آخرین تلاش خود برای مقابله با تأثیر شیوع ویروس کرونا، برنامه مرخصی اجباری بدون حقوق برای ۵ هزار و ۳۰۰ نفر از کارکنان خود را در اسپانیا و انگلستان تمدید می‌کند.

دعوای ایرباس با ایرلاین‌های بزرگ جهان برسر کرونا

به تازگی ایرباس از لغو و به تعویق انداختن تحویل هواپیماهای سفارش داده شده توسط ایرلاین‌های مختلف به شدت انتقاد کرده و هشدار داده در صورت تداوم اوضاع، از آنها شکایت خواهد کرد.

ایرباس A350 xwb یکی از جدیدترین اعضا خانواده هواپیماهای ایرباس است که این شرکت حساب ویژه‌ای روی خصوصیت‌های خاص آن باز کرده است.

استفاده از آخرین تکنولوژی‌ها، آیرودینامیک قوی، موتورهای جدید و ... باعث شده که مصرف سوخت این هواپیما به شدت کاهش پیدا کند؛ از همین رو شرکت‌های هواپیمایی علاقه بسیاری به استفاده از این هواپیما نشان داده‌اند.

تیزر ایرباس از استفاده از فیلترهای HEPA در سیستم تهویه مطبوع هواپیماها که باعث می‌شود ۹۹/۹٪ از ویروس‌ها، باکتری‌ها و میکروب‌های هوا فسلتز شود.

در این ویدیو مشاهده می‌کنید که محل‌های ورودی و خروجی هودی مطبوع در کابین یک هواپیما در کجا قرار دارد.

نقش پیشگیری در حفظ ایمنی  پروازی Airbus 320neo

قبل از اینکه سانحه‌ای برای ایرباس 320 نئو در پرواز رخ دهد و در پی بررسی‌های آزمایشگاهی و تجزیه و تحلیل داده‌های پروازی مشخص شد پتانسیل خطری مانند آنچه برای بویینگ 737 مکس رویداد در کمین هواپیماهای ایرباس 320 و321 نئو است و این هواپیماها نیز می‌توانند در معرض خطر شیرجه ناگهانی قرار بگیرند.

پادکست هوانوردی آشنایی با ایرباس A300

متن و صدا: سید امیرحسین موسوی مقدم

فرود بلوگا در باد جانبی

بلوگا هواپیمای اختصاصی ایرباس برای انتقال قطعات بدنه و بال‌های ساخته شده به خط تولید نهایی این شرکت است.

کاهش تحویل هواپیماهای ایرباس

تحویل هواپیماهای این شرکت‌ هواپیماساز اروپایی در ماه آوریل با افت ۸۰ درصدی همراه بوده است.

پانزده سالگی ایرباس A380

سوپر جامبو اولین پرواز خود را در ۲۷ آوریل ۲۰۰۵ در فرانسه انجام داد؛ دقیقا ۱۵ سال پیش اما این هواپیمای جوان به علت کاهش تقاضا به پایان راه نزدیک شده است.

ایرباس خود را از دور تحویل بگیرید

ایرباس به منظور مقابله با کووید-۱۹ راه جدیدی برای تحویل هواپیماها به مشتریان خود در نظر گرفته است.

حادثه برای سوپر جامبو

روز گذشته یک فروند ایرباس A380 بریتیش ایرویز حین تاکسی کردن در فرودگاه Chateauroux فرانسه دچار حادثه شد.

پادکست هوانوردی ظهور ایرباس

صدا:بشری طحانی و سیدامیرحسین موسوی مقدم

ایرباس A350 و انتقال ماسک از چین

در تاریخ سوم آوریل یک فروند ایرباس A350 تولوز را به مقصد پکن ترک کرد و در بازگشت حدود ۴ میلیون ماسک را به اروپا انتقال داد.

ایرباس در خط مقدم جنگ با کرونا

در پی شیوع کووید-۱۹ در سراسر جهان، شرکت هواپیماسازی ایرباس خط تولید خود مستقر در اسپانیا را به ساخت و تولید محافظ‌های صورت اختصاص می‌دهد.

ویدیویی از اتصال در قسمت بار Beluga XL

بلوگا هواپیمایی است که برای جابه‌جایی قطعات هواپیماهای ایرباس از سرتاسر جهان به خط تولید نهایی استفاده می‌شود.

استفاده از MRTT در مقابله با کرونا

انتقال ۴ میلیون ماسک صورت به اسپانیا توسط ایرباس

آشنایی با خانواده  A320

پس از موفقیت‌های ایرباس A300 در سطح اروپا، سفارشاتی از شرکت‌های هواپیمایی ایالات متحده نیز برای این هواپیما ارائه شد، این موفقیت‌ها موجب شد ایرباس به رقیبی در مقابل بویینگ و مکدانل داگلاس تبدیل شود.

آیا ویروس کرونا منجر به بازنشستگی زودهنگام ایرباس A380 می‌شود؟

از آنجا که صنعت حمل‌و‌نقل هوایی درگیر بحران ویروس کرونا شده است، خطوط هواپیمایی آمریکا در حال بازنشست کردن بویینگ‌های 767 قدیمی خود هستند.

با ایرباس A340-8000 آشنا شوید

در سال ۱۹۹۸ یک فروند ایرباس A340 به دولت برونئی تحویل داده شد.

امکان توقف تولید ایرباس A330 نئو

دو ماهواره تصویربرداری Pléiades Neo ساخته شده با همکاری ایرباس، آزمایش‌های زیست‌محیطی جامع را برای اطمینان عملکرد آن‌ها در مدار آغاز کرده‌اند

در طول آزمایشات‌، ماهواره‌ها در معرض دمای شدید، لرزش، سر و صدای صوتی و همچنین تداخل الکترومغناطیسی قرار می‌گیرند. این کار تضمین می‌کند که آن‌ها می‌توانند در برابر شرایط سخت پرتاب و مأموریت خود در مدار مقاوم باشند.

ایرباس هلیکوپتر در سال 2019 نیز، رهبری بازار جهانی را بر عهده داشت

ایرباس‌هلیکوپتر در سال 2019 سفارشات دریافتی را، 369 هلیکوپتر به همراه درآمد و پشتیبانی و خدمات خود به ارزش بیش از 7 میلیارد یورو ثبت کردند. این شرکت رهبری و پیشکسوتی خود در بازار جهانی را با در نظرگیری ۵۴ درصد سهم بازار حفظ کرد.

خطوط هوایی بین‌المللی سوییس اولین هواپیمای A320 نئو خود را تحویل گرفت

هواپیمایی سوییس اولین ایرباس A320 نئو خود را در شهر هامبورگ آلمان تحویل گرفت، این هواپیما اولین فروند از ۲۵ فروند A320 نئویی است که هواپیمایی سوییس سفارش داده بود‌.

آمریکا تعرفه واردات هواپیما از اروپا را افزایش داد

دولت ایالات متحده آمریکا اعلام کرد تعرفه واردات هواپیما از اتحادیه اروپا را به ۱۵ درصد افزایش می‌دهد.

آشنایی با خانواده A300

در این مقاله درباره خانواده A300 از هواپیماهای سازنده اروپایی ایرباس بحث می‌کنیم.

حمله موشکى به ایرباس٣٠٠ شرکت پستى DHL

حمله موشکى به ایرباس٣٠٠ شرکت پستى DHL در سال ٢٠٠٣ در آسمان بغداد توسط موشک زمین به هواى قابل حمل که تنها یک نفر مى تواند آن را شلیک کند.

ایرباس فناوری و تکنولوژی جهانی را در DefExpo به نمایش می‌گذارد

ایرباس محصولات و فن‌آوری‌های دفاعی برتر را در نمایشگاه هوایی DefExpo بین تاریخ‌های ۵ و ۸ فوریه ۲۰۲۰ در لاک‌نو، اوتارپرادش هند به نمایش می‌گذارد. نمایشگاه‌های ایرباس در این نمایشگاه توانایی‌ها و تعهد خود را برای شروع یک پایگاه صنعتی دفاعی در کشور نشان می‌دهد.

ایرباس از افزایش سرما‌یه‌گذاری و گسترش تولید هواپیما در ایالات متحده آمریکا خبر داد

ایرباس اعلام کرد به عنوان بخشی از برنامه‌های خود، قصد دارد تولید ایرباس A320 را در ایالات متحده به ۶۳ فروند در ماه برساند.

ایرباس A380 طولانی‌ترین پرواز خود را به انجام رساند

هواپیمای ایرباس «اِی۳۸۰» که با نام رسمی «رِجینال اَنسِت» شناخته می‌شود، در تاریخ ۲۰ دسامبر، مسافت ۱۶هزار و ۱۰۵ کیلومتری میان درسدن آلمان تا سیدنی استرالیا را پرواز کرد.

ارائه نخستین A350 XWB با صفحه نمایش لمسی کاکپیت

ایرباس به خطوط هوایی که خواستار A350 XWB هستند، این هواپیما را مجهز به نمایشگرهای لمسی کاکپیت ارائه می‌دهد. آن‌ها به ویژه برای A350 XWB و Thales توسعه یافته‌اند، آن‌ها بهره‌وری پیشرفته عملیاتی، تعامل بیشتر خدمه، تقارن کابین خلبان و مدیریت اطلاعات را ارائه می‌دهند.

آشنایی با ایرباس A320 neo

ایرباس A320 هواپیمای تک راهرو و دو موتوره است که مطالعات طراحی و ساخت آن در اواخر دهه 70 میلادی شروع شد.

ایرباس اولین فروند از هلیکوپتر H145 را به سرویس جست و جو و نجات نیروهای مسلح آلمان تحویل می‌دهد

ایرباس‌هلیکوپتر اولین H145 را به تیم جست‌وجو و نجات نیروهای مسلح آلمان تحویل داد. ۷ فروند از این هلیکوپتر جهت تکمیل ناوگان Bell UH-1D سفارش شده بود.

دستیار فضانورد، CIMON2 در راه ایستگاه فضایی بین‌المللی

یک فضانورد رباتی کمکی(CIMON1) سفر خود را به سمت ایستگاه فضایی بین‌المللی آغاز کرد. این فضانورد رباتی، ساخته و طراحی شده آلمان می‌باشد.

کشف ترک در موتورهای پهن پیکرهای ایرباس و بویینگ

بازرسان در هنگام وارسی موتورهای برخی از هواپیماهای پهن پیکر ایرباس و بویینگ، متوجه وجود ترک هایی در کمپرسور این موتورها شدند.

دورخیز اروپا برای پرواز هواپیماهای تمام برقی

شرکت هواپیمایی «ایزی‌جت» و شرکت هواپیماسازی «ایرباس» یادداشت تفاهمی برای مطالعه امکان استفاده از هواپیماهای «هیبرید» و تمام الکتریک برای پرواز در مسیرهای کوتاه اروپایی به امضا رساندند.

تیزر ایرباس از روز سوم نمایشگاه هوایی دبی ۲۰۱۹

سفارش ۱۲۰ فروند ایرباس توسط Air Arabia

شرکت Air Arabia که شرکت هواپیمایی ارزان قیمت در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا با مرکزیت شارجه امارات متحده عربی است ۱۲۰ فروند ایرباس از خانواده A320 خریداری می‌کند.

سفارش ۵۰ فروند XWB توسط هواپیمایی امارات

در روز دوم نمایشگاه هوایی دبی، شرکت هواپیمایی امارات سفارش قطعی ۵۰ فروند از جدیدترین هواپیما پهن پیکر ایرباس یعنی A350XWB را به این شرکت تسلیم کرد‌.

تیزر ایرباس از اولین روز نمایشگاه هوایی دبی ۲۰۱۹

انتقاد مشتری وفادار آمریکایی از بدقولی  ایرباس

به نظر میرسد شرکت JETBLUE آمریکا بعنوان اصلی ترین شرکت کم هزینه آمریکایی و ششمین شرکت از نظر آمار حمل مسافر در این کشور؛ قصد دارد تا کمی از فشارهای روی دوش بویینگ را کاهش دهد و به همین منظور از کم‌کاری ایرباس در تحویل هواپیماهای 320 نئو به‌عنوان عامل اصلی کاهش رشد برنامه توسعه‌ای خود در 18 ماه آینده به صراحت انتقاد نموده است.

سفارش ۳۰۰ فروندی شرکت هوایی ایندیگو برای دریافت A320neo

شرکت هواپیمایی ایندیگو ۳۰۰ فروند هواپیما A320neo سفارش داده است. این یکی از بزرگترین سفارشاتی است که تاکنون به ایرباس ارائه شده است.

تور نمایشی A220 در منطقه اقیانوس آرام

ایرباس تور گسترده‌ای را به منظور به نمایش گذاشتن آخرین عضو خانواده‌اش A220 در منطقه اقیانوس آرام برگزار می‌کند.

ایرباس و Air Austral توافق‌نامه‌ای را جهت خرید ۳ فروند A220 امضا کردند

خطوط هوایی Austral به تازگی سفارش ۳ فروند A220 را به ایرباس داده‌ است. با ارائه این سفارش، این شرکت تبدیل به اولین کاربر A220 در نواحی اقیانوس هند خواهدشد. با توجه به کاهش ۲۰ درصدی مصرف سوخت و آلودگی‌های CO2 توسط A220، موجبمی‌شود شرکت‌های هواپیمایی هزینه‌های خود و تولید کربن‌ در مسیر‌های بین‌المللی را کاهش دهند.

ایرباس هزارمین هلیکوپتر Super Puma خود‌ را تحویل داد

سوپرپوما حدود ۱۰۰ مشتری در ۵۹ کشور دنیا در نواحی متفاوت‌ را دارا می‌باشد.

سقوط ایرباس ۳۳۰ شرکت هواپیمایی Airfrance با ۲۱۶ مسافر و ۱۲ خدمه در اقیانوس اطلس

در تاریخ یکم ژوئن سال ۲۰۰۹ یک فروند ایرباس ۳۳۰ متعلق به شرکت هواپیمایی Airfrance با ۲۱۶ مسافر و ۱۲ خدمه فرودگاه بین المللی ریودوژانیرو برزیل را به مقصد فرودگاه شارل دوگل پاریس ترک می‌نماید. پس از گذشت حدود چهار ساعت از پرواز، هواپیما از روی صفحه رادار محو شده و واحدهای کنترل راداری هرچه خلبان این پرواز را صدا می‌زنند پاسخی را دریافت نمی‌کنند.

راه اندازی خط تولید جدید برای A320 در هامبورگ

ایرباس به تازگی از خط تولید اتوماتیک بدنه خود که برای خانواده‌ A320 می‌باشد رونمایی کرد که سیستم تولیدات صنعتی ایرباس را به نمایش می‌گذارد.

 حمله سایبری به ایرباس و انگشت اتهام به سوی چین

شرکت هواپیماسازی ایرباس اروپا به تازگی اعلام کرده است که به اطلاعات کارمندان و مهندسان این شرکت حمله سایبری شده و داده‌های محرمانه بسیاری از ایرباس به سرقت رفته است.

تحویل اولین A330-900 شرکت Aircalin

شرکت Aircalin اولین فروند از دو ایرباس A330-900 سفارش داده شده خود را در تولوز فرانسه تحویل گرفت، هواپیمای دوم نیز تا انتهای سال 2019 تحویل این شرکت خواهد شد که این دو هواپیما جایگزین دو A330 کنونی این شرکت خواهند شد.

تور آسیایی ایرباس A220

ایرباس A220-300 در خلال انجام یک تست پروازی در شش کشور آسیایی به نمایش گذاشته خواهد شد.

سفارش 60 فروند A220 توسط ایرفرانس و KLM

شرکت‌های هواپیمایی حامل پرچم هلند و فرانسه که در سال‌های اخیر برای غلبه بر مشکلات به نوعی با هم ادغام شده‌اند، برای نوسازی ناوگان خود جدیدترین عضو خانواده‌های ایرباس را سفارش داده‌اند.

تحویل اولین ایرباس A350-1000  بریتیش ایرویز

خطوط هوایی حامل پرچم بریتانیا (بریتیش ایرویز) اولین A350-1000 خود را در تولوز فرانسه مقر ایرباس تحویل گرفت.

تحویل اولین فروند ایرباس A321LR شرکت Aer Lingus

هواپیمایی Aer Lingus اولین فروند از 8 فروند ایرباس A321LR سفارش داده شده خود را تحویل گرفت.

رشد ۲۸ درصدی تحویل سفارش های ایرباس در نیمه نخست سال ۲۰۱۹

شرکت هواپیما سازی ایرباس در نیمه نخست سال ۲۰۱۹ توانسته تحویل هواپیماهای خود را به اندازه ۲۸ درصد افزایش دهد، با این حال کماکان از برنامه سالیانه خود برای تحویل ۸۹۰ هواپیما عقب است.

ایرباس به دنبال ساخت هواپیمای هیبریدی

شرکت هواپیماسازی ایرباس به تازگی اعلام کرده است که درصدد توسعه، تولید و عرضه هواپیماهای هیبریدی - برقی، پاک و دوستدار محیط زیست است.

آمریکن ایرلاینز به دنبال جایگزینی بویینگ 757 با ایرباس A321XLR

شایعه شده که آمریکن ایرلاینز می‌خواهد 34 فروند بویینگ 757-200 خود را با ایرباس A321XLR جایگزین کند.

ایرباس در گذر زمان

دولت آلمان 3 فروند ایرباس A350 سفارش داده است

دولت آلمان سفارش قطعی 3 فروند ایرباس A350-900 را به ایرباس داده است و خود را به اولین مشتری حکومتی این هواپیما تبدیل کرد.

اولین A350XWB خطوط هوایی ژاپن

خانواده A350 XWB مدرن‌ترین و پربازده‌ترین هواپیماهای جهان هستند که آینده مسافرت‌های هوایی را تشکیل خواهند داد.