|

شرکت هواپیمایی آتا در تاریخ ۲۷ آذر سال ۱۳۸۷ با تصویب رسمی هیئت دولت به عنوان شانزدهمین شرکت هواپیمایی ایران تاسیس و راه‌اندازی شد. نخستین پرواز این ایرلاین در تاریخ ۱۰ دی سال ۱۳۸۸ هم زمان با افتتاح  رسمی این شرکت توسط وزیر راه و ترابری از فرودگاه بین‌المللی تبریز به مقصد شهر مشهد انجام گرفت که در این پرواز جمعی از مسئولین استانی و اصحاب رسانه برای پوشش خبری اولین پرواز این ایر لاین حضور داشتند. آتا فعالیت های پروازی خود را با ۴ فروند هواپیمای مک‌ دانل داگلاس با ظرفیت جا به جایی ۱۶۵ نفر مسافر آغاز نمود. ناوگان هوایی این شرکت در حال حاضر دارای ۸ فروند هواپیمای  MD80 و ۳ هواپیمای ایرباس ۳۲۰ و ۲ فروند هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ و ٣ فروند هواپیمای امبرائر ۱۴۵ می باشد.

شرکت هواپیمایی آتا از ابتدای تاسیس و بهره برداری خود، دارای برنامه ای منظم و مدون بوده و روند رو به رشدی را تا به امروز طی نموده است. این شرکت ۴ سال پس از شکل گیری خود در سال ۱۳۹۱ توانست  عنوان پنجمین شرکت هواپیمایی ایرانی  را در کشور به لحاظ جا به جایی مسافر کسب کند. در سال بعد یعنی در سال ۱۳۹۲، این ایرلاین توانست با رشد قابل توجه آمار با جابجایی بیش از یک میلیون و پانصد هزار مسافر، در جایگاه چهارم این رده بندی قرار بگیرد.

همچنین آتا موفق به کسب مقام اول ارائه خدمات به مسافران استانی گردید. 

با توجه به خط مشی این شرکت مبنی بر استفاده از نیروی انسانی بومی و همچنین بومی سازی در حوزه نگهداری و تعمیر ناوگان، سیزده خلبان و کمک خلبان ایرانی جهت گذراندن دوره های پیشرفته آموزشی به کشورهای سوئد، ترکیه و اکراین اعزام شدند که پس از طی دوره های مربوطه، به عنوان سرخلبان به جمع کرو این شرکت پیوستند. حدود یک صد نفر از نیروی انسانی بومی نیز به عنوان مهماندار و سرمهماندار جذب این ایرلاین شدند و سکانداری بخش فنی (تعمیر و نگهداری ناوگان هوایی) آتا نیز به متخصصین توانمند داخلی سپرده شد تا حد الامکان از نیروی خارجی کمتری استفاده شود.

حوزه فنی شرکت هواپیمایی آتا در سال های اخیر موفق به کسب مجوز CAMO، راه اندازی شعبه چرخ و ترمز در تبریز، مجوز A چک و نیز گواهینامه Part-M گردیده است که امتیاز ویژه ای برای این ایرلاین محسوب می گردد. از دیگر دستاوردهای ایرلاین آتا، راه اندازی بخش شاپ الکتریک در این شرکت است که عهده دار تعمیرات باطری هواپیماهای این ناوگان است.

مقاصد خارجی شرکت هواپیمایی شامل عراق،  ترکیه و کویت بوده و  مقاصد داخلی این ایرلاین نیز عبارتند از: تهران، اهواز، اصفهان، مشهد، شیراز، تبریز ، جزیره کیش،ساری، ارومیه،کرمانشاه، بیرجند، آبادان و  جزیره قشم. 

آتا با اختصاص یک فروند هواپیمای Airbus 320 که به طرح یوز ایرانی منقش شده بود از تیم ملی ایران در جام جهانی روسیه حمایت کرد.

سوابق کاری

اخبار مرتبط

مدیرعامل هواپیمایی آتا در پیامی فرا رسیدن هفته نیروی انتظامی را تبریک گفت.

اطلاعیه هواپیمایی آتا در خصوص پرواز نجف به تهران شب گذشته

هواپیمایی آتا ضمن عذرخواهی از مسافران محترم در خصوص پرواز شماره 6647 نجف - تهران به اطلاع میرساند، شب گذشته با دریافت هشدارهای ایمنی، این پرواز در موعد مقرر انجام نشد.

اطلاعیه هواپیمایی آتا در خصوص تاخیر پرواز تهران-نجف

پیرو انتشار خبری در رسانه ها در خصوص تاخیر ۱۲ ساعته پرواز شماره ۶۶۵۴ از مبدا تهران به مقصد نجف، هواپیمایی آتا ضمن عذرخواهی از زائرین و مسافران محترم این پرواز به استحضار می‌رساند:

پروازهای هواپیمایی آتا با بیزینس جت های امبرائر افزایش می‌یابد.

مدیرعامل هواپیمایی آتا با اشاره به مزیت‌های بیزینس جت امبرائر گفت: با افزایش سفرهای هوایی در جهان و درخواست برای افزایش مسیرهای پروازی، نیاز برای استفاده از هواپیماهای کوچکتر روز به روز بیشتر می‌شود.

اطلاعیه شرکت هواپیمایی آتا درخصوص کاهش پروازها از مبدا تبریز

احتراما پیرو پیگیری و سوال کن‌نیوز درخصوص علت کاهش پروازهای هواپیمایی آتا از مبدا تبریز به اطلاع می‌رساند، کاهش پروازهای هواپیمایی آتا در تبریز به‌دلیل بروز نقص فنی و خروج چند فروند هواپیمای این شرکت از ناوگان فعال بوده و همین امر باعث کاهش تعداد پروازهای این هواپیمایی در تبریز و سایر شهرها شده است.

هواپیمایی آتا در سالی که گذشت

هواپیمایی آتا در طول یک سال گذشته جزو شرکت های پیشرو در صنعت هوانوردی کشور بوده و با دستاورهای مهم و چشمگیر از قبیل بازگرداندن بیش از ١١ فروند هواپیمای زمین گیر به ناوگان فعال، بهره برداری و تجهیز بزرگترین آشیانه تعمیراتی شمال غرب کشور و افزایش بیش از پنج برابری مسیرهای پروازی و باز آفرینی هویت بصری نام خود را به عنوان یکی از موفق ترین شرکت های هوانوردی مطرح کرد.

آغاز پروازهای آتامان سفیر برند نوین آتا

هواپیمای MD83 هواپیمایی آتا با رجیستر EP-TAQ با نماد نوین و لیوری جدید این شرکت پس از انجام چک C سنگین و انجام پرواز آزمایشی به ناوگان فعال این شرکت پیوست. مهدی فتحی ضمن تقدیر از تلاش‌های شبانه روزی مهندسان واحد تعمیر و نگهداری و صلاحیت پروازی آتا اظهار داشت: بنده به نمایندگی از شرکت معظم هواپیمایی آتا قدردان زحمات بی دریغ، شبانه روزی و مثال زدنی مهندسان زحمتکش و با غیرت مهندسی تعمیر نگهداری و صلاحیت پرواز هستم و از تمام عزیزان زحمتکش ستادی، عملیاتی و بازرگانی مجموعه که با کار تیمی، هماهنگی بینظیر و زحمات خود باعث رشد مثال زدنی شده‌اند تشکر و قدردانی میکنم. امیدوارم آتامان سفیر لایقی برای برند نوین آتا و همچنین معرفی هنر اصیل تبریز و بناهای تاریخی شهر اولین‌ها باشد.

بازآفرینی هویت بصری برند شرکت هواپیمایی آتا

هواپیمایی آتا ۱۳ ساله شد

دومین هواپیمای امبرائر آتا به ناوگان فعال این شرکت پیوست.

دومین هواپیمای امبرائر شرکت هواپیمایی آتا با شماره ثبت EP-EMB‌ با زحمات و تلاش‌ های مهندسین تعمیر و نگهداری و‌ صلاحیت پروازی این شرکت پس از انجام موفقیت آمیز پرواز آزمایشی، به ناوگان فعال آتا پیوست. .

مصاحبه با دکتر مهدی فتحی؛ مدیرعامل و نائب رئیسه هیئت مدیره شرکت هواپیمایی آتا

مهدی فتحی هستم متولد آذر ماه سال ۱۳۶۳ در تبریز. تحصیلات مقدماتی خود را در رشته مهندسی مکانیک در تبریز گذراندم. همان زمان با تحصیل در یکی از شرکت های خودرو سازی داخلی مشغول به کار بودم تا اینکه در سال ۱۳۸۶ جهت ادامه تحصیل و پیشرفت در کار عازم تهران شدم.

گفتگو با محسن انتظام؛ معاون بازرگانی و طرح و برنامه هواپیمایی آتا

گزارش اختصاصی کن‌نیوز از بویینگ 737

بعد از 707 و 727 بویینگ به فکر هواپیمایی افتاد که با تعداد موتور کمتر بتواند در مسیرهای کوتاه مورد استفاده قرار بگیرد. این تفکر جدید باعث طراحی 737 شد که با موفقیت‌های آن باعث رشد هواپیماهای دو موتوره شد. بویینگ ۷۳۷ یک هواپیمای مسافربری باریک پیکر و تک راهرو است که طراحی آن در ۱۱ می ۱۹۶۴ آغاز شد و اولین بار در ۹ آوریل سال۱۹۶۷ به پرواز درآمد. گزارشگر: سید امیرحسین موسوی مقدم فیلم‌بردار: احسان پیری تدوین: امیرحسین قنبری

ورود امبرائر ۱۴۵ آتا با رجیستر EP-EMA به مهرآباد

این هواپیما پس از مدت‌ها زمینگیری در فرودگاه گرگان پس از دریافت ثبت ملکی جهت انتقال به مرکز تعمیراتی وارد فرودگاه مهرآباد شد. هواپیمایی آتا سه فروند امبرائر در ناوگان خود دارد.

بازگشت یک هواپیمای دیگر به ناوگان فعال هواپیمایی آتا

مدیرعامل و نایب‌رئیس هیات مدیره شرکت هواپیمایی آتا گفت: یک فروند هواپیمای دیگر از نوع بوئینگ «ام دی ۸۳» پس از تامین قطعات و گذراندن تعمیرات سنگین ۲ ماهه در آشیانه مهندسی و تعمیراتی شهریار تبریز، با رجیستر EP-TAM به ناوگان فعال هواپیمایی این شرکت بازگشت

بازگشت یک فروند هواپیمای دیگر به ناوگان فعال آتا

هواپیمای بوئینگ ام دی ۸۳ شرکت هواپیمایی آتا با رجیستر EP-TAP پس از ماهها زمینگیری و دوری از ناوگان با تلاش های شبانه روزی مهندسان توانمند شرکت هواپیمایی آتا و پس از انجام C-Check سنگین در آشیانه شهریار این شرکت و پس از انجام نهایی و موفقیت آمیز پرواز آزمایشی به ناوگان عملیاتی آتا بازگشت.

تشکر مسافرین پرواز مشهد_نجف اتا از مدیران و کارکنان فرودگاه مشهد

پرواز شماره 6637 متعلق به شرکت هواپیمایی آتا قرار بود ساعت 8 صبح امروز، مشهد را به مقصد نجف ترک کند که با 2 و نیم ساعت تاخیر مواجه شد و قرار شد ساعت 10:30 این پرواز انجام شود.

اختصاص هواپیماى تیم ملى فوتبال به پروازهاى مسافرى، امرى عادى و بدون مشکل است.

خبرى در فضاى مجازى دست به دست مى شود که در آن استفاده از هواپیماى تیم ملى فوتبال را براى پروازهاى مسافرى نقد مى کند.