|

اولین پرواز مداری استارشیپ به تاخیر افتاد

اولین پرواز مداری استارشیپ به تاخیر افتاد

اداره هوانوردی فدرال آمریکا (FAA) صدور مجوز برای استارشیپ را به دلیل نگرانی از مشکلات زیست محیطی به تاخیر انداخت.

حداقل دو ماه دیگر طول می‌کشد تا استارشیپ ایلان ماسک برای پرتاب شدن به فضا چراغ سبز دریافت کند. اداره هوانوردی فدرال (FAA) این هفته اعلام کرد که قبل از صدور مجوز پرتاب به اسپیس ایکس برای اولین پرواز مداری استارشیپ، به زمان بیشتری برای بررسی‌های زیست محیطی نیاز دارد. FAA تاریخ اعلام تصمیم جدید خود درباره استارشیپ را ۲۸ فوریه ۲۰۲۲ اعلام کرده است.

 

استارشیپ یک وسیله ترکیبی است که که ماسک قصد دارد از آن برای بازگرداندن فضانوردان به سطح ماه و در نهایت برای بردن انسان به مریخ استفاده کند. آنچه FAA اساساً در حال ارزیابی است، این است که آیا طرح اسپیس ایکس بر محیط زیست اثرات مخرب جبران ناپذیری می‌گذارد یا خیر. اگر آژانس راضی شود و تاییدیه ارسال کند، می‌توان انتظار داشت پرواز استارشیپ به فضا (یا حداقل تلاش برای آن) در ماه مارس انجام گیرد. البته ممکن است دولت تصمیم بگیرد که بازنگری جامع‌تری در مورد اثرات زیست‌ محیطی ضروری است که این موضوع می‌تواند پرتاب استارشیپ را چند ماه دیگر به تأخیر بیاندازد. البته این امکان نیز وجود دارد که FAA یک بار دیگر در ماه فوریه این تصمیم را به تاخیر بیاندازد.

البته استارشیپ و ایلان ماسک به این تاخیر‌ها عادت دارند و این موضوع، موضوع جدیدی نیست. ماسک در قسمتی از پادکست لکس فریدمن که اخیرا منتشر شده، شرکت داشت و در آنجا از او پرسیده شد که فکر می‌کند چه زمانی اسپیس ایکس برای اولین بار یک انسان را روی مریخ فرود خواهد آورد، پس از بیش از ۲۰ ثانیه مکث گفت: "بهترین حالت حدود ۵ سال و بدترین حالت ۱۰ سال است."

 

ماسک ابتدا امیدوار بود که انسان‌ها را در سال ۲۰۲۴ روی مریخ فرود بیاورد و اخیراً در دسامبر ۲۰۲۰ گفت که "بسیار مطمئن است" که می‌تواند تا سال ۲۰۲۶ روی سیاره سرخ قدم بردارد. اکنون به نظر می‌رسد زمان دقیق مورد تردید است. چند ماه پیش نیز ماسک ابراز نگرانی کرد که اگر استارشیپ به زودی به فضا پرتاب نشود، ورشکستگی یک خطر بالقوه برای شرکت اسپیس ایکس است

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

ارسال نظر