|

پروژه هواپیمایی "کانتاس"؛ ۱۹ ساعت پرواز بدون توقف با ایرباس

پروژه هواپیمایی "کانتاس"؛ ۱۹ ساعت پرواز بدون توقف با ایرباس

خطوط هوایی استرالیایی "کانتاس" می‌خواهد از سال ۲۰۲۵ پروازهای دوردست بدون توقف را امکان‌پذیر سازد. این شرکت قصد دارد برای مسیرهای ۱۹ ساعته هواپیماهای جدید نوع ایرباس با تجهیزات رفاهی را سفارش دهد.

از اواخر سال ۲۰۲۵ تنها با ۱۹ ساعت پرواز مستقیم می‌توان یکسره از سیدنی یا ملبورن به نیویورک یا لندن رسید. این وعده‌ای است که شرکت خطوط هواپیمایی استرالیایی "کانتاس" در برنامه‌های خود داده است.

کانتاس این طرح بلندپروازانه را "پروژه سان‌رایز" یا «طلوع» نامیده که قرار است پروازهای مستقیم از سواحل شرق استرالیا به اروپا و یا سواحل شرق ایالات متحده آمریکا را امکان‌پذیر سازد.

آلن جویس، رئیس شرکت هواپیمایی کانتاس می‌گوید، بدین گونه می‌توان بر "سنگینی فاصله" غلبه کرد که سفر به استرالیا را دشوار ساخته است.

این شرکت هواپیمایی می‌خواهد برای پروازهای مستقیم جدید خود ۱۲ فروند هواپیمای مسافربری ایرباس مدل A350-1000 را سفارش دهد. در کنار پرواز مستقیم به بریتانیا و آمریکا، در آینده پرواز بدون توقف به پاریس یا فرانکفورت نیز امکان‌پذیر می‌شود. به گفته جویس، نسل جدید مدل‌های هواپیما در آینده امکانات به کلی جدیدی را به روی مسافران می‌گشایند.

در این رابطه دوشنبه دوم مه قراردادی میان روسای کانتاس و ایرباس به امضا رسید.

رئیس شرکت هواپیمایی کانتاس می‌گوید، با توجه به مدت طولانی پرواز در مسیرهای بدون توقف، هواپیماهای ایرباس با ۲۳۸ صندلی مسافر، از تجهیزات ویژه‌ای برخوردار خواهند شد.

جویس می‌گوید، قسمت فرست کلاس هواپیما به تختخواب جداگانه، صندلی راحتی و یک کمد مجهز خواهد بود. در قسمت اکونومی نیز فضای بیشتری در نظر گرفته شده که امکان تحرک بیشتری را به مسافر می‌دهد.

 

تلاش کانتاس برای برتری بر هواپیمایی سنگاپور 

اواخر ۲۰۱۹ کانتاس پرواز مستقیم در مسیر ۱۷هزار و ۷۰۰ کیلومتری لندن به سیدنی را آزمایش کرده و بوئینگ ۹-۷۸۷ دریم‌لاینر را به امتحان گذاشته بود. این پرواز ۱۹ ساعت و ۱۹ دقیقه طول کشید و قرار بود در سال ۲۰۲۲ وارد برنامه پروازها شود. پاندمی کرونا و بسته شدن طولانی‌مدت مرزهای این کشور باعث شد از این برنامه صرف‌نظر شود.

حال "پروژه سان‌رایز" قرار است با هواپیماهای جدید به واقعیت بپیوندد.

تاکنون تنها خطوط هوایی "سنگاپور ایرلاینز" بوده که طولانی‌ترین پرواز بدون توقف از سنگاپور به نیویورک را عرضه کرده است. مسافران در این پرواز ۱۶هزار و ۷۰۰ کیلومتری کمتر از ۱۹ ساعت در هواپیما به سر می‌برند.

تا کنون، طولانی‌ترین پرواز مستقیم خطوط هوایی کانتاس ۱۴هزار و ۵۰۰ کیلومتر از "پرت" واقع در غرب استرالیا به لندن بوده که ۱۷ ساعت به طول می‌انجامد.

منبع: دویچه‌وله

ارسال نظر