|

تمام پروازهای پارس ایر از فرودگاه بیرجند لغو شد

تمام پروازهای پارس ایر از فرودگاه بیرجند لغو شد

خراسان جنوبی از نظر گردشگری و معادن بهشت شرق کشور محسوب می شود ولی وضعیت نامطلوب پروازها گره در این زمینه ایجاد کرده است.

قصه تلخ پروازهای فرودگاه بیرجند مربوط به امروز و دیروز نیست. مردم خراسان جنوبی به ویژه در ماه های اخیر همواره با سختی، بلیت پرواز به مقصد تهران را تهیه کردند و بعد از آن نیز باید دست به دعا می شدند که این پرواز با کنسلی رو به رو نشود.

 مردم خراسان جنوبی کنسل شدن پروازهای فرودگاه بیرجند در ۴ روز تعطیلی نوروز یعنی فصل گردشگری را به یاد دارند. در خاطرشان ماندگار شده که چگونه برای تهیه بلیت از پایتخت از دو هفته از سفر با استرس رو به رو بودند. آری قصه فقط برای امروز نیست که یکی از شرکت های هواپیمایی تمام پروازهای خود به مبدا و مقصد فرودگاه بین المللی شهید کاوه را لغو کرده است.

 

گلایه ای که همواره تکرار می شود

اسم فرودگاه بین المللی که می آید مردم خراسان جنوبی برایشان مرور می شود که چگونه در بهمن ماه ۱۴۰۱ پروازهای به مقصد عتبات انجام شد ولی بعد از آن نه خبری از پرواز به مقصد بغداد و نه نجف اشرف بود و مردم نجیب استان برای این سفر هوایی باید به استان های دیگری می رفتند.

امروز فقط مردم و شهروندان عادی گلایه مند نیستند بلکه کمبود پروازها چوب لای چرخ ماموریت های مدیران کل نیز گذاشته است و بسیاری از آنان برای رفتن به پایتخت از فرودگاه مشهد و زاهدان اقدام می کنند.

به راستی چگونه می توان این مشکل را رفع کرد. گلایه ای که از مدت های قبل مطرح شده و همچنان ادامه دارد.

لیلا بهمنی از شهروندان خراسان جنوبی در گفت و گو با مهر اظهار کرد: وقتی یک فرودگاه در ابتدای نام خود کلمه «بین المللی» را به همراه دارد باید شرایط آن بهتر از وضعیت کنونی فرودگاه بین المللی شهید کاوه بیرجند باشد.

وی اظهار کرد: فرودگاهی که در حال حاضر تنها ۱۲ پرواز رفت و برگشت دارد و تنها پروازهای بین المللی آن نیز پروازهای حج تمتع است.

طی کردن ۴۸۰ کیلومتر برای استفاده از سفر هوایی

این شهروند خراسان جنوبی با اشاره به اینکه مردم بارها و بارها گلایه خود از وضعیت پروازها را اعلام کرده اند، بیان کرد: آیا انتظار این است که مردم برای یک سفر هوایی ساده به تهران از فرودگاه زاهدان و یا مشهد اقدام کنند؟ آیا حق مردم است که ۴۸۰ کیلومتر تا مشهد را طی کنند تا از سفر هوایی استفاده کنند.

حجت کفاشی، رئیس مجمع مطالبه گران خراسان جنوبی در گفت و گو با خبرنگار مهر اظهار کرد: به نظر من مشکل پروازهای فرودگاه بیرجند در دیدار مسئولان استان، استاندار و معاون ایشان و نمایندگان مجلس با وزیر راه و شهرسازی و رایزنی های مستمر قابل حل است.

وی با تأکید بر اینکه در صورت ورود جدی مسئولان می توان مشکلات فرودگاه های خراسان جنوبی را کاهش داد، ادامه داد: خراسان جنوبی از نظر گردشگری و معادن بهشت شرق کشور محسوب می شود ولی وضعیت نامطلوب پروازها گره در این زمینه ایجاد کرده است.

 

اثرات کمبود پرواز در حوزه های فرهنگی و اقتصادی

رئیس مجمع مطالبه گران خراسان جنوبی گفت: به واسطه کاهش پروازهای فرودگاه بیرجند ما در حوزه گردشگری، عمرانی، میراث فرهنگی و … با مشکل رو به رو هستیم چرا که برای دعوت از استاد برجسته باید از دو هفته قبل پرواز رزرو کنیم و تازه نگران کنسل بودن این پرواز باشیم.

وی افزود: در موارد متعددی اساتید برجسته به واسطه کمبود پروازهای فرودگاه بیرجند و اینکه نمی توانستند به موقع به برنامه های بعد برسند از حضور در برنامه های ما عذرخواهی کردند.

کفاشی بیان کرد: نکته دیگر اینکه ما با دیگر فرودگاه های شرق کشور در زاهدان و مشهد حداقل ۴۸۰ کیلومتر فاصله داریم و به آسانی نمی توان پروازهای فرودگاه دیگری را جایگزین کرد.

 

تنها ۱۲ پرواز رفت و برگشت داریم

وی با اشاره به اینکه فرودگاه بیرجند در حال حاضر تنها ۱۲ پرواز رفت و برگشت به مقصد تهران و مشهد دارد، افزود: کار به آنجا رسیده است که مردم می گویند ما باقیمت های بالای بلیت ها کنار آمده ایم ولی حداقل پرواز مورد نیاز ما به شهرهای مشهد و تهران را تأمین کنید.

رئیس مجموع مطالبه گران خراسان جنوبی ادامه داد: به نظر من مطالبه بهبود وضعیت پروازهای فرودگاه بیرجند را بیش از شرکت هواپیمایی که پروازهای خود را باطل کرده است باید از مسئولین داشته باشیم و از آنها توضیح بخواهیم که در این زمینه چه اقدامی انجام داده اند.

کفاشی گفت: در یک مثال سرمایه گذاری به واسطه وضعیت پروازهای فرودگاه بیرجند از طریق فرودگاه طبس وارد استان شده و در مسیر طبس به بیرجند در هوای بسیار گرم ماشین او با مشکل رو به رو شد و این سرمایه گذار در برگشت نیز از فرودگاه زاهدان به شهر خود برگشت.

این ناوگان پروازی سرمایه گذار جذب نمی کند

وی افزود: به نظر شما آیا در چنین شرایطی سرمایه گذار حاضر به سرمایه گذاری در خراسان جنوبی خواهد بود؟

رئیس مجمع مطالبه گران خراسان جنوبی با تأکید بر ورود رسانه ای به این موضوع یادآور شد: ما می خواهیم در کنار مسئولین در راستای رفع مشکلات مردم قدم برداریم چرا که بیش از هر چیز با همدلی ها موانع از سر راه برداشته می شود.

کفاشی گفت: من نمی گویم که مسئولین هیچ اقدامی انجام نداده اند ولی در راستای همان جهاد تبیین مدنظر مقام معظم رهبری بیایند و برای مردم توضیح دهند که در این زمینه چه کارهایی کرده اند.

 

ریشه مشکلات پروازی فرودگاه

سلمان اسحاقی، رئیس مجمع نمایندگان خراسان جنوبی در گفت و گو با مهر در این زمینه اظهار کرد: مشکل پروازها به دو موضوع بر می گردد که یکی از این علل در سطح ملی است چرا که به واسطه تحریم های ظالمانه شرکت های هواپیمایی در مسائلی چون تأمین قطعات، با مشکل رو به رو شده اند.

وی با اشاره به اینکه مشکل مضاعف در فرودگاه های خراسان جنوبی به برخی از بی توجهی ها و ناهماهنگی ها از همان گذشته ها برمی گردد، یادآور شد: البته ضرورت چک فنی هواپیماها و شرایط خاص پروازی در فصل تابستان را نیز باید در نظر داشت.

اسحاقی گفت: نباید فراموش کنیم که در برهه ای فرودگاه بیرجند سه روز در هفته پرواز داشت و با تلاش و پیگیری ها شرایط به گونه ای رقم خورد که هر روز پرواز به تهران داشته باشیم.

دستورکارهای مجمع نمایندگان برای رفع مشکل پروازها

رئیس مجمع نمایندگان خراسان جنوبی درباره اقداماتی که برای رفع مشکل پروازهای فرودگاه بیرجند به ویژه بعد از کنسل شدن همه پروازهای یکی از شرکت های هواپیمایی گفت: گفت و گو و رایزنی با رئیس این شرکت هواپیمایی به همراه استاندار در دستور کار است.

وی یادآور شد: امیدواریم در نهایت همه تلاش های ما به نتیجه مطلوب برسد.

تمامی پروازهای پارس ایر از فرودگاه بیرجند کنسل شد

عظیم طهماسبی مدیرکل فرودگاه های خراسان جنوبی در گفت و گو با خبرنگار مهر اظهار کرد: فرودگاه بین المللی شهید کاوه بیرجند در تیرماه ۲۸ پرواز رفت و برگشت بیرجند- تهران- بیرجند یا بیرجند- مشهد- بیرجند داشته است که یکی از شرکت های هواپیمایی در یک مرحله چهار پرواز خود را به صورت کامل کنسل کرد.

مدیرکل فرودگاه های خراسان جنوبی با اشاره به اینکه در مردادماه نیز این شرکت تمامی پروازهای خود در خراسان جنوبی را تا اطلاع ثانوی کنسل کرد، بیان کرد: علت این کنسلی را چک فنی هواپیماها و کمبود ناوگان عنوان کرده اند.

طهماسبی ادامه داد: این کنسل کردن پروازها به مبدأ یا مقصد فرودگاه بیرجند از تیرماه تاکنون باعث شده که تعداد پروازها از ۲۸ پرواز رفت و برگشت به ۱۲ پرواز رفت و برگشت کاهش پیدا کند و مشکلاتی را برای مردم به وجود آورد.

این روزها اگر استاندار خراسان جنوبی بخواهد برای پیگیری مشکلات و دغدغه های مردم به تهران برود هم باید چندین روز منتظر بماند.

شاید مسئولان مرتبط نیز برای رفع مشکل پروازهای خراسان جنوبی دغدغه داشته و اقداماتی را نیز پیگیری کردند ولی آنچه برای مردم این دیار مهم است، ثمره و نتیجه این تلاش ها است که باید در میدان دیده شود.

منبع: تین نیوز

ارسال نظر