|

«وویجر ۱» زنده است!

«وویجر ۱» زنده است!

دانشمندان ناسا در جدیدترین بررسی خود، سیگنالی را در داده‌های «وویجر ۱» یافته‌اند که نشان می‌دهد فضاپیما ممکن است هنوز زنده باشد.

 به نظر می‌رسد که فضاپیمای «وویجر ۱»(Voyager 1) ناسا هنوز از ما خداحافظی نکرده است.

به نقل از یاهو نیوز، فضاپیمای وویجر ۱ ناسا که از زمان پرتاب خود در تقریبا ۵۰ سال پیش به سفر در فضا مشغول بوده است، اواخر سال گذشته شروع به فرستادن پیام‌های بی‌معنی به زمین کرد.

«لیندا اسپیلکر»(Linda Spilker)، دانشمند پروژه ویجر گفت: مکالمه ما با وویجر از گفت‌وگوی حاوی داده‌های علمی، به یک صدای شماره‌گیری تبدیل شده بود.

گروه مأموریت وویجر در جدیدترین تلاش خود، نشانه‌ای را از حیات به شکل سیگنالی مشاهده کرده‌اند که معلوم شد از حافظه «زیرسیستم داده‌های پرواز»(FDS) این فضاپیمای قدیمی بازخوانی می‌شود. این زیرسیستم، یک رایانه آنبرد است که داده‌های پرواز را برای انتقال به زمین آماده می‌کند.

داده‌ها در قالب مناسب نبودند، اما حداقل توانستند اطلاعاتی را ارائه دهند. بنابراین اگرچه هیچ تضمینی وجود ندارد، اما این می‌تواند یک نشانه امیدبخش از زندگی باشد که نشان می‌دهد ماموریت چندین دهه‌ای وویجر ۱ ممکن است ادامه یابد. «جو وستلیک»(Joe Westlake)، مدیر بخش هلیوفیزیک ناسا گفت: این یک پیشرفت عالی برای وویجر است.

به گفته ناسا، حافظه وویجر حاوی داده‌های زیادی درباره وضعیت آن و داده‌های علمی یا مهندسی است. مهندسان اکنون داده‌ها را با بازخوانی قبلی مقایسه می‌کنند تا بفهمند آیا اختلافاتی میان آنها وجود دارد که بتواند توضیح دهد چرا فضاپیما تا این اندازه عجیب عمل کرده است، اما احتمالا مدتی زمان می‌برد تا به نتیجه برسند.

در بیانیه ناسا آمده است: گروه در حال تحلیل بازخوانی داده‌هاست. استفاده کردن از این اطلاعات برای ابداع یک راه حل بالقوه و تلاش برای عملی کردن آن زمان می‌برد.

فضاپیمای وویجر در حال حاضر دوران چالش‌برانگیزی را پشت سر گذاشته است؛ از منابع تغذیه رو به کاهش گرفته تا مشکلات نرم‌افزاری تقریبا کشنده.

به رغم موانع بسیار، دانشمندان همچنان در تلاش هستند تا حتی نشانه ناچیزی از حیات را که ممکن است باقی مانده باشد، پیدا کنند.

 

منبع: ایسنا

ارسال نظر