|

گواهى فوت خلبان خزایى پول و آخرین تصویر وى

گواهى فوت خلبان خزایى پول و آخرین تصویر وى

??دخترى که معتقد است، پدر او، کاپیتان هواپیمایى بوده که در ١٩ بهمن سال ١٣٧١، بر فراز فرودگاه مهرآباد، به توپولوف١٥٤ ایران #ایرتور برخورد کرد و همه سرنشینان هر دو هواپیما کشته شدند!

اینجانب "یلدا خزایی پول" فرزند شهید سرهنگ خلبان "نصرالله خزایی پول" ، خلبان سوخو 24 که در سانحه هوایی سال 1371 به درجه رفیع شهادت نایل آمدند می باشم.

شهید سرهنگ شریفی به عنوان کمک خلبان با پدرم در این مانور هوایی که براى سالروز پیروزى انقلاب اسلامى تدارک دیده شده بود، حضور داشتند. همانطور که شما بسیار کارشناسانه این سانحه ناگوار و دلخراش را تحلیل کردید، اشتباه اصلی کنترلر در رأس این سانحه بوده و من برای کمیته بررسی سانحه که صرفاً جهت شانه خالی کردن مسئولیت از دوش خود، یگانه مقصر اصلی را خلبان سوخو اعلام کرده اند، نهایت تأسف را دارم که البته این موضوع دردی را از دردهای من، خانوده من به خصوص مادر داغدارم و خانواده های سایر عزیزانی که در این سانحه جان خود را از دست داده اند دوا نخواهد کرد.

تنها هدف این پیام از طرف من، تشکر از شما برای وقت گذاشتن و تحلیل کردن این موضوع بوده و همچنین به عنوان دختر چنین مرد قهرمانی به دلیل اینکه در هیچ یک از پایگاه های خبری در ارتباط با این سانحه ناگوار نامی از پدرم به عنوان خلبان سوخو ندیدم (در صورتی که پدر من به عنوان خلبان سوخو که بسیار هم سابقه درخشانی به عنوان خلبان جنگنده در نیروی هوایی داشته اند بودند و شهید سرهنگ شریفی به عنوان کمک پدر در این سانحه به درجه رفیع شهادت نائل آمدند)، به ناچار مجبور شدم که برای شما این مطالب را ایمیل کنم، شاید باعث شود به عنوان خبرهایی جدید نام پدرم اطلاع رسانی شود و این موضوع برای من و خانواده ام بسیار جای تعجب دارد که چه طور نامی از ایشان که به عنوان خلبان اصلی در این سانحه بوده اند، وجود ندارد و البته این جسارتی به شهید سرهنگ شریفی نباشد ، ایشان هم به نوبه خود بسیار جوان با استعداد و خلبان شایسته ای بودند اما با توجه به سابقه بسیار بالای پدر من که در واقع به عنوان استاد ایشان به حساب می آمدند، این امکان نمی توانست وجود داشته باشد که پدر من کمک خلبان باشند، البته شاید دلیل آن این باشد که هیچ گاه مادر من به دنبال اینگونه موضوعات نبودند.

سن سرهنگ خزایى در زمان سانحه ٣٩ سال و سن سرهنگ شریفى ٢٥ سال بوده است.

اما من وظیفه خود می دانم که این موضوع را به اطلاع شما و سایر خوانندگان برسانم، باشد که کمترین دینی باشد که می توانم برای روح آن بزرگ مرد ادا کرده باشم.

پیشاپیش کمال تشکر را از توجه و همکاری جنابعالی دارم.

***********

پى نوشت: در ١٩ بهمن ١٣٧١ چهار فروند سوخو٢٤ که براى مانورهاى ٢٢ بهمن تمرین مى کردند، قصد فرود در فرودگاه مهرآباد را داشتند و همزمان توپولوف #ایرتور که بیشتر مسافران آن، عروس و دامادهایى بودند که براى ماه عسل خود، عازم مشهد مقدس مى شدند، قصد تیک آف از مهرآباد داشت که در ارتفاع ٦٠٠٠ پایى به یکى از جنگنده هاى سوخو برخورد کرد و هر دو هواپیما سقوط کردند.

بسیارى از رسانه ها، سرهنگ شریفى را به عنوان کاپیتان سوخو٢٤ و مقصر اصلى این سانحه معرفى کرده بودند.

رسانه تخصصی و تحلیلی هوانوردی کن نیوز

ارسال نظر

 
 • ناشناس
  پاسخ

  سلام و عرض ادب خدمت روح والای شهدا خصوصا شهید نصراله خزایی

 • ناشناس
  پاسخ

  روح شهید خزایی شاد

 • ناشناس
  پاسخ

  روح شهید خزایی شاد

 • میثم
  پاسخ

  ضمن ادای احترام به شهید قهرمان، خلبان چیره دست F4 فانتوم و Su24 فنسر، بنده از علاقمندان علوم هوانوردی هستم و در مورد سانحه هوایی 8 فوریه 1993 که یکی از حوادث بزرگ هوانوردی در ایران است مطالعات وسیعی در سایت های تخصصی ایرانی و خارجی داشته ام که همگی اصلی ترین علل حادثه را عدم دقت کنترلر برج مراقبت در تایید اجازه تیک آف به هواپیمای Tu-154 برشمردند و نه تنها نامی از شهید نصرلله خزایی ذکر نشده بلکه ایشان را کمک شهید خلبان شریفی عنوان نمودند.

 • میثم
  پاسخ

  دسته پروازی SU 24 در حال تمرین نبوده بلکه در 19 بهمن که روز نیروی هوایی است در حال انجام مانور بوده است.

 • خزایی
  پاسخ

  روحش شاد شهید بزرگوار نصرالله خزایی

 • ناشناس
  پاسخ

  روحش شاد

 • سعید
  پاسخ

  باسلام درود به روان پاک شهیدان خزایی پول وشریفی عزیزخداوندروح هردوشهیدبزرگواروهمچنین مسافران توپولوف روقرین رحمت بفرماید.بیشتراساتیدهوانوردی اعم ازنظامی وغیرنظامی اشتباه مسلم کنترلرروبدلیل اجازه تیک آف به توپولوف وهشدارندادن به خلبانان آن به حضورسوخوها درحال فرود میدانند.گفتنی هادرمورداین حادثه تلخ زیادهست،.....

 • باقرپور
  پاسخ

  خدا اورابیامرزد همسر شهید خانم قربانی معلم بنده بودند

 • حسین خزایی
  پاسخ

  امروز ۱۹بهمن روز نیروی هوایی و روز شهادت قهرمان شهید نصرالاه خزایی و ادای احترام بر سر مزارش روحت شاد قهرمان....

 • کیا
  پاسخ

  باسلام،،خدمت خانواده محترم شهید خزایی،،بنده هم درنیروی هوایی بوده وازنزدیک شهیدبزرگوار رامشناختم،،شهید بزرگوار بعنوان استاد خلبان بوده وشهید شریفی بعنوان شاگرد،،در ضمن بنده جزو معدود کسانی بوده،که صانحه راکامل باچشم دیده ام،،بهرحال روح هر دوبزرگوار قرین رحمت الهی،،،ضمنابنده از همکلاسی های یکی از برادر خانم شهیدخزایی نیز بوده ام.روحشان شاد.

 • حسن
  پاسخ

  روحش شاد شهید بزرگوار نصرالله خزایی پول بسیار مرد دوست داشتنی بود حیف

 • ناشناس
  پاسخ

  من ایمان رشیدی هستم این افتخار را داشتم که از کلاس سوم ابتدایی تا اخذ دیپلم با شهید نصراله خزایی همسایه.هم کلاس .دوست .هم خانه ...بوده ام خصلت های خوب ایشان بسیار زیاد است وبا ایشان خاطراتی به طول۲۰سال مداوم .وعمری کمی دورتر دارم در یک کلام بسیار انسان خوبی بودند خدمت یلدا خانم وبقیه خانواده سلام دارم.زنده وسلامت باشند.

 • خواهر شهید نصراله خزایی پول
  پاسخ

  سلام و عرض ادب . هیچ وقت این داغ بزرگ از دلمان نخواهد رفت 🖤

 • ناشناس
  پاسخ

  سلام۔خلبان۔ نصراللہ خزائی یک استورہ ھمیشہ زندہ برای۔ استان مازندران۔ و۔ زادگاھش۔ کجور میباشد او ھمیشہ زندہ و جاودان خواھد ماند۔ افتخار خاک کشورم ایران مخصوصا مازندران کجور۔

 • ناشناس
  پاسخ

  سلام از بچه محلهای ما بود همش به نیکی از خودش خانواده ایشان یاد میشه روحشون شاد یادشان گرامی

 • س خرایی از سوادکوه
  پاسخ

  سلام به روح پاک شهید نصرالله خزایی هیچ وقت داغ این شهید والا مقام از دل کنده نمی‌شود روحشون شاد ویادشون گرامی باد وبرای خانواده عزیزشان سلامتی را از خداوند متعال خواستارم .

 • سهیل آزموده
  پاسخ

  روحشون شاد

 • سهیل آزموده
  پاسخ

  روحشون شاد

 • سهیل آزموده
  پاسخ

  سلام و عرض احترام خدمت شهید عزیز کاپیتان خزایی

 • سهیل آزموده
  پاسخ

  روحشون شاد نامشان جاویدان سرهنگ خزایی

 • حمید
  پاسخ

  روحش شاد جناب خزایی یادش تا ابد گرامی باد این اقا تا ابد نامش زنده میماند