|

کشف سیاره فراخورشیدی جدیدی که احتمالاً یک نیمکره آن مذاب است

کشف سیاره فراخورشیدی جدیدی که احتمالاً یک نیمکره آن مذاب است

دانشمندان سیاره جدیدی را کشف کرده‌اند که تقریباً به‌اندازه زمین است، یک نیمکره کاملاً سوزان دارد و فاصله آن با ما 73 سال نوری است.

ماهواره نقشه‌بردار فراخورشیدی گذران ناسا (TESS) سیاره جدیدی را کشف کرده که تقریباً به‌اندازه زمین است، اما فقط یک‌دهم سیاره ما سن دارد و نیمی از سطح آن احتمالاً توسط مواد مذاب سوزان تسخیر شده است.

براساس گزارش‌های موجود، این سیاره فراخورشیدی به دور ستاره‌ای شبیه به خورشید با نام HD 63433 می‌چرخد که در فاصله 73 سال نوری از زمین قرار دارد. نکته قابل‌توجه دیگر اینکه این سیاره با نام HD 63433 d، در زمانی معادل 4.2 روز زمینی به دور خود می‌چرخد.

این سیاره فراخورشیدی دو نیمکره متفاوت دارد

سیاره مذکور به‌دلیل نزدیک‌بودن به ستاره خود که 99 درصد جرم خورشید ما را دارد، درست مانند ماه برای زمین، به‌طور جزرومدی قفل شده است؛ به این معنی که یک سمت سیاره (سمت روز آن) دائماً رو به ستاره و برای همیشه با تابش ستاره‌ای روبه‌رو است، درحالی‌که سمت دیگر (سمت شب و خنک‌تر) همیشه رو به فضاست. مقامات ناسا گفته‌اند که با وجود این شرایط، دمای سطح روز سیاره می‌تواند به حدود 1260 درجه سانتیگراد برسد.

بااین‌حساب، سمت روز و روشن سیاره، مانند سیارات فراخورشیدی دیگری ازجمله CoRoT-7 b و Kepler-10 b، احتمالاً نیمکره‌ای از گدازه‌های داغ و سوزان است.

 

HD 63433 d همچنین کوچک‌ترین سیاره فراخورشیدی تأیید‌شده‌ای است که کمتر از 500 میلیون سال قدمت دارد. علاوه‌براین، با قطر 1.1 برابر سیاره ما، HD 63433 d همچنین نزدیک‌ترین سیاره‌ای است که با اندازه‌ای تقریباً مانند زمین کشف شده و کمتر از 400 میلیون سال قدمت دارد. برای مقایسه، زمین و منظومه شمسی ما حدود 4.5 میلیارد سال سن دارند، به این معنی که HD 63433 d فقط حدود 10 درصد از سن سیاره ما را دارد.

ماهواره TESS که این سیاره را کشف کرده است، در آوریل سال 2018 به فضا پرتاب شد. اکنون این ماهواره به شناسایی بیش از 4000 جهان بیگانه کمک کرده که چندصد مورد از آن‌ها توسط دانشمندان تأیید شده است.

 

منبع: خبر فوری

ارسال نظر