|

برگزاری اولین اجلاس ناوبری هوایی آسیای مرکزی در «باکو»

برگزاری اولین اجلاس ناوبری هوایی آسیای مرکزی در «باکو»

اولین اجلاس ساختارهای ناوبری هوایی کشورهای آذربایجان، ترکیه و آسیای مرکزی در شهر «باکو» برگزار شد.

کارشناس شرکت ناوبری هوایی تاجیکستان در اولین اجلاس ساختارهای ناوبری هوایی کشورهای آذربایجان، ترکیه و کشورهای منطقه آسیای مرکزی شرکت کرد.

این اجلاس با ابتکار سازمان خدمات ناوبری هوایی کشوری، وزارت توسعه دیجیتال و حمل‌ونقل آذربایجان، شرکت هواپیمایی «آذربایجان ایرلاینز» در باکو برگزار و در جریان آن نمایندگان مقامات شرکت‌های ناوبری هوایی کشورهای آذربایجان، ترکیه، قزاقستان، قرقیزستان، ترکمنستان و ازبکستان شرکت کردند.

در اولین روز این اجلاس، همزمان با سخنرانی مقامات هوانوردی و خدمات ناوبری هوایی، برنامه اقدام «سازمان خدمات هوانوردی کشوری» برای توسعه همکاری‌های منطقه‌ای در آسیای مرکزی و کشورهای همسایه ارائه شد.

طی این جلسه همچنین موضوعات توسعه و مدیریت ترافیک هوایی در منطقه بررسی و تصمیمات مربوطه برای افزایش ایمنی پروازها و اثربخشی فعالیت‌های مشترک اتخاذ شد.

موضوع اصلی این اجلاس گسترش فرصت‌های کنونی خدمات هوایی بود و بر این اساس نمایندگان خدمات هوانوردی کشورهای شرکت کننده و سازمان مربوطه ضمن ارائه گزارش از خدمات ناوبری هوایی خود در مورد عملیات، توسعه ظرفیت، ایمنی، پایداری و محیط زیست، محیط نظارتی، فناوری و نوآوری‌ها تبادل نظر کردند.

همچنین در ادامه نشست موضوعات درباره راهبردهای ممکن برای افزایش همکاری بین ارائه‌دهندگان خدمات ناوبری هوایی (ANSP )، شناسایی زمینه‌های احتمالی همکاری بین کشورهای اروپایی و آسیایی و پروژه‌های مشترک برای حل موثر مشکلات مشترک مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

لازم به ذکر است که ارائه‌دهندگان خدمات ناوبری هوایی از مشارکت کنندگان کلیدی در صنعت هوانوردی هستند و مسئولیت تضمین ایمنی پرواز، توسعه کریدورهای حمل‌ونقل هوایی در منطقه و تضمین جریان ترانزیتی از طریق فضای هوایی کشورها را بر عهده دارند. آنها شرایطی را برای ایمن سازی زنجیره جهانی حمل‌ونقل هوایی، افزایش کارایی پروازها، حمایت از مفهوم توسعه پایدار و کاهش اثرات منفی بر محیط زیست فراهم می‌کنند.

شرکت کنندگان این اجلاس در بخش دیگر آن همچنین با فعالیت‌های مدیریت شرکت ناوبری و هوایی آذربایجان از جمله فناوری‌های جدید و اقدامات مربوط به تضمین ایمنی حمل‌ونقل هوایی در منطقه آشنا شدند.

 

منبع: فارس

ارسال نظر