|

انتشار یک پازل ۹ رنگ از خورشید توسط ناسا

ناسا به تازگی با انتشار رشته پستی از تصاویر خورشید در طول موج‌های مختلف توضیحاتی در مورد این ستاره درخشان منظومه شمسی ما ارائه کرده است.

 

 

انتشار یک پازل ۹ رنگ از خورشید توسط ناسا

ناسا به تازگی با انتشار رشته پستی از تصاویر خورشید در طول موج‌های مختلف توضیحاتی در مورد این ستاره درخشان منظومه شمسی ما ارائه کرده است.

ناسا مجموعه پستی را به صورت یک پازل ۹ تکه در صفحه اینستاگرام پایگاه فضایی گادرد منتشر کرده است که تماشای آن‌ها خالی از لطف نیست. این آژانس فضایی در توضیح اولین تصویر از مجموعه ۹ تصویر نوشت: وقتی خورشید را تصور می‌کنید چه رنگی در ذهن شما نقش می‌بندد؟

وقتی خورشید را در نور مرئی می‌بینیم، زرد رنگ است. سبز روشن‌ترین طول موج ساطع شده از خورشید است، اما جو ما با جذب و پراکنده کردن طول موج‌های کوتاه‌تر، رنگ آن را به سمت قرمز می‌برد و باعث می‌شود که خورشید را زرد ببینیم! خورشید در واقع در طول موج‌های زیادی نور ساطع می‌کند، برخی از آن‌ها را ما می‌توانیم ببینیم و بسیاری را نمی‌توانیم. رصدخانه پویایی‌شناسی خورشید ناسا (SDO) خورشید را در طول موج‌های مختلف رصد می‌کند و دانشمندان برای سازمان‌دهی تصاویر و شناسایی آسان‌تر ویژگی‌های خورشید، رنگ‌هایی را به این طول‌موج‌ها اختصاص می‌دهند.

خورشید

در این پست و هشت پست بعدی، بخشی از خورشید را در ۹ طول موج مختلف مشاهده خواهیم کرد. طول موج‌های مختلف اطلاعاتی را در مورد اجزای مختلف سطح و جو خورشید فراهم می‌کنند، بنابراین دانشمندان از آن‌ها برای ترسیم تصویر کاملی از ستاره دائماً در حال تغییر ما استفاده می‌کنند.

این طول موج (AIA ۱۷۱) معمولاً به رنگ طلایی است و جو خورشید یا تاج آن را نشان می‌دهد.

خورشید سرخ

داغ و سرخ‌رنگ!

این طول موج (AIA ۳۰۴) نوری را نشان می‌دهد که از فام‌سپهر و ناحیه انتقال خورشیدی ساطع می‌شود، که معمولاً به رنگ قرمز است. برجستگی‌های خورشیدی، یا ویژگی‌های درخشانی که از سطح خورشید بیرون می‌آیند، به وضوح در این طول موج دیده می‌شوند.

خورشید ارغوانی

این باران ارغوانی نیست. این تصویری است که ما در طول موج AIA ۲۱۱ ثبت کرده‌ایم.

این طول موج (AIA ۲۱۱) که معمولاً به رنگ ارغوانی است، نواحی داغ‌تر و از نظر مغناطیسی فعال تاج خورشید را نشان می‌دهد.

خورشید بی رنگ

نگران نباشید، خورشید ما دچار رنگ‌پریدگی نشده است!

این سایه، ناحیه فعال جو بیرونی خورشید را نمایان می‌کند. مشابه طول موج AIA ۲۱۱، یا طول موجی که معمولاً به رنگ بنفش است، این طول موج (AIA ۳۳۵) نیز مناطق گرم‌تر و فعال مغناطیسی را در تاج خورشیدی نشان می‌دهد. خورشید در طول موج AIA ۳۳۵ معمولاً به رنگ آبی است.

مناطق فعال، شراره‌های خورشیدی، و پرتاب جرم از تاج خورشید به رنگ روشن دیده می‌شود.

خورشید قهوه ای

گم شده در دریایی از پلاسما

این طول موج (AIA ۱۹۳) که معمولاً به رنگ قهوه‌ای روشن دیده می‌شود، ناحیه کمی داغ‌تر از تاج و همچنین ماده بسیار داغ‌تر یک شراره خورشیدی را نشان می‌دهد.

خورشید نارنجی

نارنجی، خوشحالیم که در مورد خورشید موارد زیادی یاد می‌گیریم!

تصاویری از سطح خورشید مانند این تصویر، طیفی از نور مرئی را به رنگ زرد و نارنجی در خود جای داده است.

خورشید سبز

حالت خوب است خورشید؟ کمی سبز به نظر میرسی!

این طول موج (AIA ۹۴) مناطقی از تاج خورشیدی را در طول انتشار یک شراره خورشیدی نمایان می‌کند.

خورشید صورتی

صورتی زیبا!

این طول موج (AIA ۱۷۰۰) سطح خورشید و همچنین لایه‌ای از جو خورشید به نام فام‌سپهر را نشان می‌دهد که درست بالای نورسپهر یا سطح قرار دارد و جایی است که دما شروع به افزایش می‌کند.

خورشید

آخرین، اما نه کم اهمیت‌ترین

این طول موج (AIA ۱۳۱) داغ‌ترین ماده را در یک شراره خورشیدی نشان می‌دهد.

رصدخانه پویایی‌شناسی خورشید SDO، رصدخانه STEREO ناسا و رصدخانه خورشیدی و هورسپهری (SOHO) به ما امکان تصویربرداری از خورشید در طول موج‌های مختلف را می‌دهد. با بررسی این تصاویر، دانشمندان می‌توانند نحوه حرکت ذرات و گرما در جو خورشید را ردیابی کنند.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

ارسال نظر