|

اختلال هابل برطرف شد؛ غول ناسا اعماق فضا را رصد می‌کند

اختلال هابل برطرف شد؛ غول ناسا اعماق فضا را رصد می‌کند

اختلال سخت افزار تلسکوپ فضایی هابل پس از گذشت پنج روز برطرف شده و در حال حاضر این ابزار عملیات خود را از سر گرفته است.

 

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری آنا به نقل از اسپیس، اختلال تلسکوپ فضایی هابل در سخت افزار آن برطرف شده و در حال حاضر این ابزار عملیات خود را از سر گرفته است.

 

ناسا اخیرا اعلام کرده بود، تلسکوپ فضایی هابل در سخت افزار خود با مشکل مواجه شده است و در حالت ایمن قرار گرفته و علمیات علمی آن متوقف شده تا زمانی که بتوان خطا را اصلاح کرد.

 

مشکل، یکی از ۳ ژیروسکوپ عملیاتی تلسکوپ بوده که برای کنترل جهتی که تلسکوپ در آن قرار می‌گیرد استفاده می‌شود.

 

ناسا تایید کرد تلسکوپ فضایی هابل پس از برطرف شدن مشکل ژیروسکوپ دوباره فعال شده است.

 

ناسا می‌گوید، پس از یک رشته شکست درباره این ابزار‌های جهت‌دار، تلسکوپ فضایی هابل به کار خود یعنی گرفتن تصاویر اعماق فضا بازگشته است.

 

تلسکوپ فضایی هابل یکی از تلسکوپ‌های فضایی معروف است که توسط ناسا با هدف مطالعه و تصویربرداری از اجرام کیهانی در خارج از جو زمین استفاده می‌شود، اما در سال ۲۰۱۸ یکی از ژیروسکوپ‌های مربوط به آن خراب شده بود که باعث ایجاد مشکل در حرکت و جهت‌گیری تلسکوپ شد. از آن زمان به بعد، تیم‌های مهندسی ناسا بر روی راهکار‌های مختلف تمرکز کردند تا این مشکل را برطرف کنند.

 

به تازگی، ناسا اعلام کرده است که با موفقیت مشکل ژیروسکوپ را حل کرده و تلسکوپ فضایی هابل قادر به ادامه فعالیت خود است. این امر برای دانشمندان فضایی بسیار مهم است، زیرا تلسکوپ هابل به آن‌ها امکان می‌دهد تا با دقت بیشتری عکسبرداری و مشاهده عمیق از کهکشان‌ها و سیارات را انجام دهند.

 

تلسکوپ هابل عمری طولانی داشته است و تحقیقات زیادی در مورد ساختار و تاریخچه جهان را در اختیار دانشمندان قرار داده است. این ابزار قابلیت ارزشمندی برای تحقیقات و کشف‌های آینده در زمینه کیهان‌شناسی دارد، اگرچه بیش از سه دهه از شروع کاوش هابل در نواحی متفاوت منظومه شمسی می‌گذرد.

منبع: آنا

ارسال نظر