|

امید ناسا به ماه نوامبر برای پرتاب موشک مگاراکت

اداره کل ملی هوانوردی و فضا (ناسا) آمریکا اعلام کرد: موشک مگاراکت خود را ماه نوامبر به ماه ارسال می‌کند.

ناسا روز گذشته (جمعه) تاکید کرد که موشک مگاراکت در ماه نوامبر به ماه ارسال می شود و قصد ندارد تاریخ مشخصی را برای مأموریت آرتمیس ۱ که دچار تأخیر فراوان شده است را اعلام کند.

ناسا که پیش از این ناچار شده بود، آخرین پرتاب موشک را به دلیل طوفان سهمگین ایان که این هفته فلوریدای آمریکا را درنوردید، به تأخیر بیندازد، اعلام کرد در حال فراهم‌کردن مقدمات پنجره پرتاب بعدی خود از ۱۲ نوامبر (۲۱ آبان) تا ۲۷ این ماه (۶ آذر) است.

منظور از پنجره پرتاب، یک دوره زمانی است که یک وسیله ویژه مانند موشک باید در آن مدت راه‌اندازی شود.

اداره کل ملی هوانوردی و فضا آمریکا همچنین اعلام کرد که تیم فضایی شرایط را ارزیابی می کنند و اقدامات ضروری را انجام می دهند تا برای پرتاب بعدی یک تاریخ مشخص اعلام کنند.

مقامات ناسا تاکنون به صورت قطعی اعلام نکرده بودند که در ماه اکتبر، پرتابی نخواهند داشت.

موشک سامانه پرتاب فضایی، قدرتمندترین موشکی است که ناسا تا به حال طراحی کرده است سه‌شنبه به آشیانه‌اش در مرکز فضایی کِنِدی بازگردانده شد تا در نتیجه نزدیک‌شدن طوفان ایان آسیب نبیند.

براساس اعلام ناسا، طوفان بخش‌هایی از فلوریدا را درنوردید؛ اما موشک هیچ آسیبی ندید.

برنامه‌ریزی برای پنجره پرتاب در نوامبر به کارمندان مرکز فضایی کندی فرصت خواهد داد تا نیازهای خانواده‌های خود را پس از طوفان برآورده سازند و به‌سرعت برای مأموریت بعدی آماده شوند.

بلندکردن موشک ۹۸ متری و انتقال آن به سکوی پرتاب، قبل از پیکربندی آن برای برخاستن روزها طول می کشد.

ناسا تا به حال دو بار، نخست در اواخر ماه آگوست (اوایل شهریور) و یک بار در اوایل سپتامبر (اواسط شهریور)، تلاش کرد آرتمیس ۱ را که بدون سرنشین است، پرتاب کند؛ اما هر دوبار در لحظه آخر به دلیل مشکلات فنی مجبور به لغو آن شد.

سامانه پرتاب فضایی بیش از یک دهه است که رو به تکمیل است و قبل از این هرگز پرتابی نداشته است. ۵۰ سال از آخرین مأموریت برنامه آپولو گذشته است و آرتمیس، برنامه شاخص جدید ناسا است.

ناسا از آرتمیس ۱ استفاده می‌کند تا مطمئن شود آیا کپسول اوریون که در بالای موشک قرار دارد و در آینده از آن برای انتقال خدمه به ماه استفاده خواهد شد، ایمن است.

 
 

 

منبع: خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران

ارسال نظر