|

تعویق مجدد اجرای پروژه آرتمیس ناسا

مقامات ناسا (اداره کل ملی هوانوردی و فضا آمریکا) بار دیگر زمان پرتاب فضاپیمای اوریون به عنوان بخشی از پروژه آرتمیس یک ناسا برای اکتشاف در کره ماه را به تعویق انداختند و زمان آن را تا پایان ماه اوت (شهریور) اعلام کردند.

برنامه آرتمیس یک، برنامه فضایی بین‌المللی با هدف اعزام انسان‌ به فضاست. مقصد نهایی این برنامه قطب جنوب ماه است و ناسا قبلا سال ۲۰۲۴ را برای فرود فضانوردان بر سطح این کره در نظر گرفته بود. بخشی از این برنامه با کمک فضاپیمای اوریون انجام می‌شود که قرار است با موشک فوق سنگین (SLS) به عنوان پرتابگر این فضاپیما انجام شود. 

در حالی که تلاش ناسا برای انجام آخرین آزمایش موشک فوق سنگین تاکنون دوبار در فروردین ناموفق بوده، اکنون قرار است این موشک اول ژوئیه (۱۰ تیر) برای تعمیرات اساسی و آماده سازی برای پرتاب در ماه اوت به ساختمان مونتاژ و تعمیرات تجهیزات در مرکز فضایی کندی ناسا در فلوریدا منتقل شود. 

پروژه آرتمیس که اولین پرتاب موشک فوق سنگین را رقم می زند، فضاپیمای بدون سرنشین اوریون را برای مدت یک ماه به دور کره ماه می فرستد. این ماموریت بارها با تاخیر روبرو شده است و اخیرا موشک به دلیل آزمایش های ناقص سوخت به عنوان بخش مهمی از پرتاب آزمایشی هنوز تایید نشده است. موشک فوق سنگین ابتدا اواسط ماه مارس (اسفند ۱۴۰۰) برای انجام آزمایش پیش از پرواز از مرکز مونتاژ و تعمیرات تجهیزات به سکوی ۳۹ مرکز فضایی کندی منتقل شد. قرار بود این آزمایش اول ماه آوریل (۱۲ فروردین) انجام شود.

اما سه بار تلاش جداگانه برای پرکردن پیشرانه‌های برودتی ناموفق بود و همین امر باعث شد موشک فوق سنگین بار دیگر ۲۵ آوریل (۵ اردیبهشت) به مرکز مونتاژ و تعمیرات برود. آخرین آزمایش موشک که ۲۰ ژوئن (۳۰ خرداد) انجام شد نیز کاملا موفقیت آمیز نبود، اما ناسا معتقد بود موفقیت این آزمایش به اندازه ای است که برای پیشبرد آمادگی های پرتاب کافی باشد.

سامانه پرتاب فضایی فوق سنگین (موشک۳۳۲ فوتی) آمریکایی که از سال ۲۰۱۱ در حال تکمیل است، عمده‌ترین سامانه پرتاب فضایی ژرف‌کاوشگری ناسا به شمار می‌آید. برنامه آرتمیس یک قرار است برای اولین بار از این موشک یعنی سامانه پرتاب فضایی استفاده کند.

 ناسا پیشتر اعلام کرده بود در سال ۲۰۲۴ یک ماموریت با خدمه و بعدتر ماموریتی را برای اعزام انسان‌ها به کره ماه انجام می دهد.

 

منبع: خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران

ارسال نظر