|

طی 2 سال آینده با هواپیما های الکتریکی پرواز میکنیم

طی 2 سال آینده با هواپیما های الکتریکی پرواز میکنیم

رکس ایرلاینز قصد دارد ناوگان فعلی خطوط هوایی را با موتورهای الکتریکی با سوخت هیدروژنی تعویض یا بازسازی کند.

 

عایشه ریمی

یک کارشناس هوانوردی پیش‌بینی کرده که مسافران طی دو سال آینده ممکن است برای سفرهای کوتاه‌مدت از هواپیماهای برقی استفاده کنند.

شرکت هواپیمایی استرالیایی رکس اعلام کرد که قصد دارد این فناوری نوظهور را تا سال ۲۰۲۴ در مسیرهای منتخب محلی آزمایش کند، اگرچه [همین حالا هم] تعدادی خدمات‌دهنده در سراسر استرالیا این کار‌ را انجام می‌دهند.

کیت تونکین، مدیر پروژه‌های هوانوردی رکس، روز چهارشنبه به [خبرگزاری] «ای بی سی» (ABC) استرالیا گفت: «[این] فناوری کار می‌کند و جواب می‌دهد. [موفقیت آن] در پرواز آزمایشی به ما ثابت شده است و می‌توانیم در عرض دو سال کارهای بسیار بیشتری را [در این زمینه] انجام دهیم.»

«در استرالیا شرکت‌هایی وجود دارند که واقعا به صورت جدی [پیگیر مسئله] سامانه‌های شارژ باتری و اجزاء زیرساخت این فناوری‌اند.»

آقای تونکین به اولویت زیست‌محیطی برای جایگزین‌های [احتمالی] هواپیماهای با سوخت فسیلی اشاره کرد و افزود: «در مقیاس جهانی، تلاش‌هایی در حال انجام است تا میزان انتشار کربن در تمام عملیات‌های هوایی کاهش یابد. [آلودگی‌های ناشی از این هواپیماها چیزی در] حدود ۲ درصد از [کل] آلودگی کربنی جهان را تشکیل می‌دهد.»

با این حال، او اذعان کرد که تصور عمومی در مورد ایمنی هواپیماهای الکتریکی، مانعی بر سر راه خطوط هوایی است که باید بر آن غلبه کنند.

آقای تونکین می‌گوید: «قطعا چشم‌اندازی در خصوص مشارکت سهامداران و گروه‌های ذینفع برای انجام این کار وجود دارد.»

«من فکر می‌کنم [موضوعی که در اینجا وجود دارد] فقط آموزش مردم در مورد مزایای سامانه جدید است... بعد از شروع کار، دیگر مشکلی نخواهیم داشت.»

«رکس ایرلاینز» قصد دارد ناوگان فعلی خطوط هوایی را با موتورهای الکتریکی با سوخت هیدروژنی تعویض یا بازسازی کند.

در عین حال آقای تونکین گفت که در حالت ایده‌آل، یک هواپیمای نو به صورت ویژه طراحی خواهد شد و بر اساس سیستم پیشرانه جدید ساخته می‌شود.

 

 

منبع: ایندیپندنت فارسی

ارسال نظر