|

سند فرودگاه مهرآباد صادر شدسند فرودگاه مهرآباد صادر شد

مدیرکل ثبت اسناد و املاک استان تهران گفت: مالکیت و صدور سند فرودگاه مهرآباد و همچنین صدور سند مسجد ارگ تهران بعد از گذشت یکصد سال از جمله آثار همکاری‌های موثر میان سازمانهای ثبت و املاک کشور و اوقاف و امور خیریه است.

کاداستر یا همان حد نگاری نوعی فهرست نقشه برداری ثبتی است که ارزش حقوقی دارد و بر اساس مرزهای تعیین شده در آن می‌توان سند مالکیت معتبر صادر کرد. این طرح که چند سالی است در حال اجرا است اگر به درستی و تمام و کمال انجام شود بسیاری از اختلافات و دعاوی بین مالکان زمین که هر کدام ادعایی دارند حل و فصل می‌شود. در همین رابطه برخی از ادعاها بین دولت و مردم عادی است.

 

طرح کاداستر اگر به درستی اجرا شود حریم‌های فرودگاهی، حریم برق فشار قوی و حریم رودخانه و دریا مشخص می‌شود و دیگر امکان تجاوز به این زمین‌ها وجود نخواهد داشت و به نوعی یکی از روش‌های از بین بردن زمین خواری‌ها، ساحل خواری‌ها و کوه خواری‌ها است.

 

در این رابطه یکی از اختلافات قدیمی در رابطه با سند مالکیت زمین مربوط به مالکیت زمین‌های فرودگاهی در کشور بود که بخش عمده‌ای از آن از طریق همین طرح کاداستر حل و فصل شد.

 

با این حال یکی از زمین‌های فرودگاهی که مشکلات بیشتری داشت زمین‌های فرودگاه تهران از جمله مهر آباد بود.

 

موضوع طرح کاداستر حسب قانون یک وظیفه ملی است که همه دستگاه‌ها و نهادها برای اجرای آن باید وارد میدان شده و همکاری‌های لازم را انجام دهند.

 

مالکیت ۷۵ درصدی اراضی و املاک موقوفه جانمایی شده در استان تهران

به نقل از مرکز رسانه قوه قضاییه ، علی اصغر حیدر نژاد در همایش تقدیر از مدیران و کارشناسان ثبت و اوقاف و امور خیریه استان تهران در راستای تثبیت مالکیت موقوفات گفت : مالکیت ۷۵ درصدی اراضی و املاک موقوفه جانمایی شده در این استان در تعامل با اداره کل اوقاف و امور خیریه تثبیت شده است .

 

وی گفت: از ۱۱ هزار و ۶۹۱ هکتار از مساحت جانمایی شده، ۸ هزار و ۷۳۸ هکتار معادل حدود ۷۵ درصد از اراضی و املاک موقوفه استان تهران تثبیت که از این رقم برای ۸ هزار و ۷۲۶ هکتار سند مالکیت تک حدنگاری نیز صادر شده است.

 

حیدر نژاد تثبیت مالکیت و صدور سند فرودگاه مهرآباد و همچنین صدور سند مسجد ارگ تهران بعد از گذشت یکصد سال را از جمله آثار دیگر همکاری‌های مؤثر ثبت و اوقاف برشمرد که در قالب تشکیل کارگروه‌های مشترک و پیگیری‌های جهادی به انجام رسیده است.

 

مدیرکل ثبت اسناد و املاک استان تهران افزود: باید ظرفیت‌های وقف بیش از پیش معرفی کنیم تا انگیزه مضاعفی در جهت وقف و امور خیریه در جامعه ایجاد شود.

 

حیدرنژاد اظهار کرد: تثبیت مالکیت و صدور اسناد موقوفات موجب هویت دار کردن آن‌ها و عملی شدن نیت اصلی واقفین از وقف و جلوگیری از سوء استفاده‌های احتمالی می‌شود.

 

صیانت خوبی که از موقوفه‌ها در یکسال اخیر صورت گرفته

 

میرکریمی مدیرکل اداره اوقاف و امور خیریه استان تهران نیز طی سخنانی اظهار کرد: در یکسال گذشته با شروع حرکت همسو و مشارکت دو دستگاه در جهت نیل به اهداف مشترک سازمانی مطابق با تفاهم نامه امضا شده در سطح کشور به خصوص حوزه استان تهران، جلسات منظم کارگروه مشترک برگزار و امروز شاهد روند رو به رشد و چشمگیر تثبیت موقوفه‌های داری متصرف و متولی هستیم.

 

میرکریمی با اشاره به صیانت خوبی که از موقوفه‌ها در یکسال اخیر صورت گرفته و بخش اعظمی از موقوفات داری سند مالکیت شده اند افزود: رویکرد سازمان ثبت و تلاش مسئولان و کارکنان آن قابل تقدیر است و این همکاری‌ها تداوم خواهد داشت.

 

در پایان این مراسم از مدیران و کارکنان در مؤثر در روند تثبیت و صدور اسناد موقوفات در استان تهران تقدیر و تشکر شد.

منبع: ایرنا

ارسال نظر