|

تاریخ پرتاب مأموریت مهم ناسا نهایی شد

تاریخ پرتاب مأموریت مهم ناسا نهایی شد

شرکت فضایی اسپیس ایکس و ناسا تاریخ پرتاب ماموریت فضانوردی کرو-۸ را مشخص کردند.

 شرکت فضایی اسپیس ایکس و ناسا تاریخ پرتاب ماموریت فضانوردی کرو-۸ را مشخص کردند.

براساس تصمیم گرفته شده، این مأموریت ۲۲ فوریه برابر با اوایل اسفندماه اجرایی می‌شود.

کرو-۸ هشتمین ماموریت عملیاتی سرنشین‌دار اسپیس‌ایکس خواهد بود که به واسطه آن، فضانوردان را از طرف ناسا به ایستگاه فضایی بین‌المللی می‌فرستد. این اولین ماموریت سه نفر از فضانوردان آن است، اما سومین سفر بارت پس از پرواز در سال ۲۰۰۹ برای مأموریت‌های «اکسپدیش» ۱۹ و ۲۰ و مأموریت «اس‌تی‌اس-۱۳۳» در سال ۲۰۱۱ خواهد بود.

اگر همه چیز طبق برنامه پیش برود، پرتاب بعدی فضانورد اسپیس ایکس برای ناسا تنها سه هفته دیگر انجام خواهد شد.

ناسا روز چهارشنبه (۳۱ ژانویه) اعلام کرد که ۲۲ فوریه تاریخ پرتاب هدف کرو-۸ است که چهار نفر را برای اقامت شش ماهه به ایستگاه فضایی بین‌المللی می‌فرستد. پیش از این ناسا و شرکت فضایی اسپیس‌ایگس آخر ماه فوریه را به عنکان زمان اجرای عملیات پرتاب فضانوردان معرفی کرده بودند.

 

فضاپیمای دراگون متعلق از مرکز فضایی کندی ناسا در فلوریدا بر فراز موشک فالکون۹ اسپیس ایکس پرتاب خواهد شد. متیو دومینیک، مایکل بارات و ژانت اپس از ناسا و الکساندر گربنکین از آژانس فضایی روسیه روسکوسموس در این کپسول حضور دارند. 

دومینیک فرماندهی کرو-۸ را بر عهده دارد و بارات به عنوان خلبان خدمت خواهد کرد. اپس و گربنکین نیز از متخصصان ماموریت هستند.

پس از مأموریت «جسیکا واتکینز» در سال ۲۰۲۲، اپس دومین زن سیاه‌پوستی است که یک ماموریت بلندمدت را به مقصد ایستگاه فضایی بین‌المللی انجام می‌دهد. اپس در اواخر دوره آموزشی، از فهرست خدمه دیگری که در سال ۲۰۱۸ پرواز کردند، کنار گذاشته شد، اما بلافاصله شرایط لازم را برای سایر وظایف به دست آورد.

یکی دیگر از مأموریت‌های شرکت فضایی اسپیس‌ایکس که قرار است قبل از انجام کرو-ح از پایگاه فضایی کندی فلوریدا انجام شود، مأموریت موسوم به «آی‌ام-۱» (IM-۱) است که نخستین پرواز رباتیک فرودگر نوا-سی را برعهده دارد.

 

منبع: خبر گزاری آنا

ارسال نظر