|

چرا هرگز نباید عکس کارت پروازتان را منتشر کنید

چه کسی می‌دانست آن برگه‌های کوچک کاغذ حاوی آن همه اطلاعات شخصی باشند؟
این یک تصویر رایج در دوران رسانه‌های اجتماعی است: دوستانتان را می‌بینید که وقتی در فرودگاه برای سوار شدن به هواپیما می‌روند، کارت پروازشان را با غرور در استوری اینستاگرام، توییتر یا در ویدیوهای تیک‌تاک در هوا تاب می‌دهند.

اما بعضی از کارشناسان امنیت سایبری می‌گویند که هرگز نباید عکس مدارک سفر را آنلاین به اشتراک بگذارید- هرقدر شماره صندلی‌تان به میزان چشمگیری پایین [کلاس تجاری] یا مقصدتان دور از دسترس باشد.

آدام بویلو، کارشناس امنیت از شرکت امنیت سایبری سایبر سی‌اکس (Cyber CX)، این هفته گفت که کارت‌های پرواز حاوی جزئیات مهم مسافر است که می‌تواند هویت شما را در اختیار هکرها و کلاهبرداران بگذارد.

بویلو به وب‌سایت Stuff.co.nz گفت: «بارکد روی کارت پرواز نام‌ شما، جزئیات جایی که به آن سفر می‌کنید، شماره مسافر دائمی و همچنین شماره رزرو و شماره ثبت مسافر است که در کنار نام خانوادگی‌تان معمولا کافی است تا بتوانند به وب‌سایت شرکت هواپیمایی وصل شوند و رزرو پروازتان را تغییر دهند.»

او افزود: «اگر به وب‌سایت شرکت هواپیمایی ایر نیوزلند بروید‌ــ فرض کنید می‌خواهید شماره صندلی‌ یا نوع غذایتان را تغییر دهید و مسافر دائمی نیستید- آن وقت به شما این گزینه را می‌دهد که با شماره رزرو و نام خانوادگی و تمام اطلاعاتی که روی کارت پروازتان وجود دارد، وارد وب‌سایت شوید.»

بیل فیتزجرالد، کارشناس حریم خصوصی، در مصاحبه‌ اخیرش با مجله کنده نست تراولر (Condé Nast Traveller) گفت کارت پرواز بعضی شرکت‌های هواپیمایی حتی جزئیات گذرنامه مسافر و اطلاعات گواهینامه رانندگی او را هم دارد.

فیتزجرالد همچنین توصیه می‌کند که مسافران در دور انداختن کارت پروازشان پس از پرواز دقت کنند.

او به این مجله گفت: «اگر بارکدی روی چیزی دارید، نباید آن را در سطل آشغال بیندازید، مگر اینکه دلتان بخواهد کسی به آن دسترسی پیدا کند. و نباید به هیچ عنوان آن را در رسانه‌های اجتماعی منتشر کنید.»

حتی تونی ابوت، نخست‌وزیر پیشین استرالیا، هم این اشتباه معمول را در پروازهایش مرتکب شد.

در سال ۲۰۲۰، این سیاستمدار پس از آن که تصویر کارت پروازش با هواپیمایی کانتاس را در اینستاگرام منتشر کرد، در سرخط خبرها قرار گرفت زیرا باعث شد هکری یک پست وبلاگی در مورد میزان اطلاعاتی بنویسد که از این تصویر به دست آورده بود.

 

ارسال نظر