|

سفر هوایی و تأثیر آن بر مغز و احساسات

سفر هوایی و تأثیر آن بر مغز و احساسات

اما نتایج یک نظرسنجی تازه که در فرودگاه گوتیک لندن انجام شده است، ۱۵ درصد مردان و ۶ درصد زنان گفته‌اند که احتمال گریه کردن آن‌ها هنگام دیدن فیلم در هواپیما بیشتر از مواقعی است که در خانه فیلم می‌بینند.

امروزه سفر با هواپیما دیگر جزئی از زندگی روزمره ما به‌حساب می‌آید و سفرهای بسیاری با این وسیلة نقلیه است؛ اما تأثیرات این نوع سفر هنوز برای ما مشخص نشده است!

فیلم دیدن داخل هواپیما در طول یک پرواز طولانی، آن هم بر روی یک صفحه‌نمایش بسیار کوچک و صدایی باکیفیت پایین، قطعاً تجربه چندان خوشایندی نیست.

 اما نتایج یک نظرسنجی تازه که در فرودگاه گوتیک لندن انجام شده است، 15 درصد مردان و 6 درصد زنان گفته‌اند که احتمال گریه کردن آن‌ها هنگام دیدن فیلم در هواپیما بیشتر از مواقعی است که در خانه فیلم می‌بینند.

تئوری‌های زیادی مطرح شده‌اند که همگی سعی کرده‌اند تا دلیل گریة مسافران در هواپیما بعد از دیدن فیلم‌ها را توجیه کنند. بعضی از این تئوری‌ها دوری و ترک عزیزان و کسانی که برایتان اهمیت دارند، بعضی‌ها به دلتنگی و بعضی‌ها هم آن را به دلیل هیجانی می‌دانند که در سفرهای هوایی به سراغ انسان می‌آید.

یک تئوری دیگر هم وجود دارد و آن هم این است که خود پرواز می‌تواند باعث احساساتی شدن افراد هواپیما شود. این موضوع به‌اندازه‌ای جدی شده است که یکی از شرکت‌های هواپیمایی خود قبل از پخش فیلم‌ها پیام هشدارهای عاطفی را پخش می‌کند.

تحقیقات تازه نشان می‌دهد که بالارفتن تا ارتفاع 35 هزارپایی درون یک محفظة فلزی دربسته می‌تواند تأثیرات عجیبی روی ذهن ما داشته باشد، خلق ما را عوض کند، کارکرد حس‌های ما را تغییر دهد و حتی ما را به خارش بیندازد.

به گفته یکی از اعضای انجمن پزشکی هوافضا در آلمان، به علت کاهش فشار داخل کابین هنگام ارتفاع گرفتن هواپیما و پایین آمدن مقدار اکسیژن موجب خون مسافران می‌شود. البته برای مسافران سالم مشکل خاصی ایجاد نمی‌کند، اما ممکن است برای سالمندان یا افرادی که مشکل تنفسی دارند دردسرساز شود که با استفاده از کپسول اکسیژن این مشکل برطرف می‌گردد

از دیگر نتایج تحقیقاتی یوان هنکلبین این است که در ارتفاع 8 هزارپایی نیروی شناختی انسان پایین می‌آید، البته این موضوع در مورد افرادی که سالم هستند نباید اتفاق بیفتد؛ اما افرادی که بیمار هستند و یا حتی یک سرماخوردگی ساده دارند ممکن است که دچار این حالت شوند و قدرت شناختی آن‌ها به میزان زیادی کم شود. دیگر تأثیر سفر هوایی روی بدن این است که فرد دچار احساس خستگی زیادی می‌شود به‌طوری‌که بعد از آن می‌توان به‌راحتی خوابید.

تأثیرات دیگری که بر اثر سفر هوایی بر روی انسان رخ می‌دهد تغییر در حس‌های اولیه آنهاست به‌طوری‌که می‌تواند حس چشایی آنها را کمتر کند؛ مثلاً در صورت چشیدن یک خوراک شیرین، شیرینی آن را کمتر احساس کنید و یا برعکس در هنگام چشیدن یک خوراکی بسیار شور، شوری آن را تا حتی 25 درصد کمتر از قبل احساس کنید. حس بعدی که در هواپیما تحت‌تأثیر قرار می‌گیرد حس بویایی انسان است. در سفرهای هوایی معمولاً نمی‌توان بوها را به‌درستی حس کرد حتی غذاها را که می‌خوریم حس می‌کنیم بی‌بو است برای همین است که در غذاهای هواپیما از ادویة زیادی استفاده می‌شود.

البته که تأثیر سفر هوایی روی بدن فقط به اینجا ختم نمی‌شود، افزایش ارتفاع می‌تواند باعث ایجاد خارش در بدن شود و پوست را به میزان قابل‌توجهی خشک کند! این کاهش اکسیژن اضطراب را هم بیشتر می‌کند و احساسات منفی دیگر مثل دلواپسی و فشار روحی را کمتر می‌کند. از دیگر تأثیرات روانی‌ای که پرواز می‌تواند روی انسان بگذارد این است که سطح انرژی بدن کاهش پیدا می‌کند و رفتار دوستانة انسان‌ها نسبت به هم کم می‌شود. بااین‌حال تمام این رفتارها و تأثیرات طبیعی است و بعد از پیاده‌شدن از هواپیما و گذشت مدت کمی برطرف می‌شود.

 

منبع: رویداد ۲۴

ارسال نظر