|

بازرسی قطعات موتور هواپیما با یک ربات

بازرسی قطعات موتور هواپیما با یک ربات

محققان با طراحی و تولید یک ربات کرمی شکل توانستند قطعات موتور هواپیما را به راحتی مورد بازرسی انجام دهند.

در حال حاضر، بخش‌های غیرقابل دسترس موتور‌های جت از طریق بورسکوپ‌ها(دستگاه بازرسی از داخل تجهیزات) تصویربرداری می‌شوند که اساساً لوله‌های انعطاف‌پذیر بلندی هستند که در یک طرف آن یک دوربین فیلم‌برداری و در طرف دیگر یک چشمی یا صفحه نمایش وجود دارد.
نیروی گرانش اغلب باعث می‌شود که انتهای دوربین این دستگاه‌ها به سمت پایین بیفتد، مگر اینکه در مقابل قسمتی از موتور مهار شود، به‌علاوه، مانور دادن دوربین به اعماق موتور می‌تواند دشوار باشد. محققان برای حل این مشکل ربات کرمی شکل Sensiworm  را برای ورود طراحی کرده‌اند.
این مینی ربات کرمی شکل که با نام اختصاری Sensiworm شناخته می‌شود از طبیعت الهام گرفته شده است.
پس از استقرار در ورودی توربین یا درگاه خروجی موتور هواپیما، ربات جمع‌وجور می‌تواند راه خود را از طریق یک حرکت کششی کرم مانند به درون موتور هواپیما باز کند. همانطور که ربات حرکت می‌کند، ویدیوی زنده‌ای را از طریق یک دوربین و فلاش از اطراف منتقل می‌کند و از هرگونه ترک، خوردگی یا سایر مشکلاتی که ممکن است با آن مواجه شود تصویربرداری می‌کند.
این ربات فقط ویدیو ارائه نمی‌کند. حسگرهای (سنسور‌) موجود در نمونه اولیه قادر به استشمام نشت گاز و اندازه‌گیری ضخامت پوشش‌های محافظ حرارتی روی قطعات موتور هستند و قابلیت‌های حسگری دیگری اکنون در حال پژوهش است.
محققان قصد دارند از این ربات برای انجام تعمیرات کنترل از راه دور نیز استفاده کنند. نسخه نهایی دستگاه باید کاملاً مستقل و بدون اتصال باشد و منبع تغذیه، ریزپردازنده و سایر لوازم الکترونیکی مورد نیاز را در خود جای دهد.

 

منبع: صدا و سیما

ارسال نظر