|

یک فروند هواپیمای مظنون به قاچاق انسان از فرانسه به هند بازگشت

یک فروند هواپیمای مظنون به قاچاق انسان از فرانسه به هند بازگشت

یک هواپیمای مسافربری که با حدود ۳۰۰ مسافر در فرانسه به ظن «قاچاق انسان» متوقف شده بود به هند بازگردانده شد.

این هواپیمای چارتر متعلق به یک شرکت رومانیایی با ۳۰۳ مسافر از جمله ۲۷۶ مسافر هندی به ظن قاچاق انسان پنج روز در فرانسه متوقف شده‌ بود و روز گذشته (دوشنبه) به ‌جای مقصد اولیه‌اش که قرار بود نیکاراگوئه باشد، به هند بازگشت.

هواپیمای مزبور پنج روز پیش به ‌دلیل مشکل فنی در فرودگاه کوچک «وتری» فرود ‌آمده بود و به درخواست‌ دادستانی و پلیس فرانسه، اجازه پرواز مجدد نگرفت.

رسانه‌های فرانسه می‌گویند در این فاصله ۲۵ مسافر که اغلب کودک و نوجوان و افراد زیر سن قانونی بودند در فرانسه درخواست پناهندگی دادند و در آن روند قرار گرفتند. چندین کودک زیر دو سال نیز در میان مسافران بودند.

دادستانی پاریس گفت که این هواپیما را در چارچوب تحقیقات درباره قاچاق انسان در فرودگاه وتری زمین‌گیر کرده است. دادستان‌های فرانسوی در پاسخ به این پرسش که آیا مقصد نهایی مسافران این هواپیما، ایالات متحده بوده است یا خیر، اظهارنظر نکردند اما گمان می‌رود که قصد داشته‌اند پس از فرود در نیکاراگوئه به صورت زمینی و قاچاقی راهی ایالات ‌متحده شوند. دادستان‌ها می‌گویند یک گروه مجرم سازمان‌یافته، قاچاق این مسافران هندی را سازماندهی کردند.

هواپیمای مزبور متعلق به شرکت هواپیمایی لجند، مستقر در رومانی بود و از امارات به سمت نیکاراگوئه پرواز می‌کرد که به دلیل بروز نقض فنی در فرودگاه وتری، حدود ۱۵۰ کیلومتری شرق پاریس، فرود آمد.

طبق قوانین فرانسه، قاچاق سازمان‌یافته انسان، مجازات‌ حبس تا ۲۰ سال و جریمه تا سه میلیون یورو دارد. گفته می‌شود که خردسالان حاضر در این هواپیما از ۲۱ دسامبر، یعنی زمان فرود و توقیف هواپیما، برای مراقبت به سازمان‌های دولتی مربوطه منتقل ‌شدند و مقام‌های قضایی فرانسه تمام مسافران بزرگسال را بازجویی کردند.

 

منبع: ایسنا

ارسال نظر