|

علت اصلی حادثه در ایستگاه فضایی روسیه (لونا ۲۵) چه بود؟

علت اصلی حادثه در ایستگاه فضایی روسیه (لونا ۲۵) چه بود؟

در 19 اوت، روس کاسموس اعلام کرد که یک وضعیت اضطراری در ایستگاه فضایی رخ داده است، که اجازه انتقال به مدار پیش از فرود با پارامترهای مشخص شده را نمی دهد. روز بعد، شرکت دولتی گزارش داد که لونا-25 به مداری خارج از طراحی تغییر مکان داده و برخوردی صورت گرفته و از بین رفته است.

روس کاسموس: ایستگاه Luna-25 ممکن است به دلیل بلوک شدن سرعت زاویه ای سقوط کرده باشد.

 

به گزارش اسپوتنیک، روز سه شنبه دفتر خبری روس کاسموس اطلاع داد: محتمل‌ترین علت حادثه ایستگاه Luna-25 این است که واحد اندازه‌گیری سرعت زاویه‌ای نتوانست به درستی تعیین کند که کدام دستورها را اول اجرا کند و "سیگنال‌های صفر" را به مجموعه کنترل روی برد ارسال کرد.

 

در این اطلاعیه آمده است: محتمل‌ترین علت حادثه Luna-25 عملکرد غیرعادی سیستم کنترل روی برد مرتبط با روشن نشدن واحد شتاب سنج در دستگاه BIUS-L (واحد اندازه گیری سرعت های زاویه ای)،به دلیل گنجاندن احتمالی دستورات در یک آرایه داده با اولویت های مختلف برای اجرای آنها توسط دستگاه است.

 

خاطرنشان می شود که توزیع دستورات در چنین مجموعه داده ها تصادفی یا به عبارتی احتمالی است.

 

در ادامه افزوده شد: در این راستا، مجموعه کنترل روی برد سیگنال های صفر را از شتاب سنج های دستگاه BIUS-L دریافت کرد. این اجازه نمی دهد هنگام صدور یک پالس اصلاحی، لحظه ای را که در آن به سرعت مورد نیاز رسیده است، ثبت کنیم و سیستم پیشران فضاپیما را به موقع خاموش کنیم، در نتیجه خاموش شدن آن طبق یک تنظیم موقت رخ داد.

 

این شرکت دولتی تاکید کرد: "توصیه هایی برای انجام اقدامات اضافی برای ماموریت های بعدی قمری به منظور جلوگیری از تکرار رویدادهای احتمالی بالا شکل گرفته است."

 

موشک سایوز 2.1b با اولین ایستگاه قمری داخلی در تقریباً 50 سال گذشته از پایگاه فضایی وستوچنی در 11 اوت پرتاب شد. در 16 اوت، این دستگاه وارد مدار ماه شد. انتقال به مدار پیش از فرود در 19 اوت و فرود نرم در قطب جنوبی ماه در 21 اوت انتظار می رفت.

 

با این حال، در 19 اوت، روس کاسموس اعلام کرد که یک وضعیت اضطراری در ایستگاه رخ داده است، که اجازه انتقال به مدار پیش از فرود با پارامترهای مشخص شده را نمی دهد. روز بعد، شرکت دولتی گزارش داد که لونا-25 به مداری خارج از طراحی تغییر مکان داده و برخوردی صورت گرفته و از بین رفته است.

منبع: عصر ایران

ارسال نظر