|

پرتاب ماموریت «کرو-۸» برای سومین بار به تعویق افتاد

پرتاب ماموریت «کرو-۸» برای سومین بار به تعویق افتاد

وزش بادهای شدید در روز دوم مارس باعث شد که پرتاب سرنشین‌دار ماموریت «کرو-۸» به «ایستگاه فضایی بین‌المللی»(ISS)، یک روز به تعویق بیفتد.

چهار فضانورد ماموریت سرنشین‌دار جدید شرکت «اسپیس‌ایکس»(SpaceX) برای ناسا باید حداقل یک روز دیگر منتظر بمانند تا به فضا پرتاب شوند زیرا وزش بادهای شدید مانع از تلاش برای پرتاب در روز دوم مارس شد.

به نقل از اسپیس، اکنون یک موشک «فالکون ۹»(Falcon ۹) اسپیس‌ایکس تلاش خواهد کرد تا فضانوردان ماموریت «کرو-۸»(Crew-۸) ناسا را در روز سوم مارس پس از یک تاخیر ۲۴ ساعته به «ایستگاه فضایی بین‌المللی»(ISS) بفرستد. پرتاب برای ساعت ۱۰:۵۳ شب به وقت منطقه زمانی شرقی از سکوی پرتاب ۳۹A در «مرکز فضایی کندی» ناسا برنامه‌ریزی شده است.

یکی از مدیران پرواز اسپیس‌ایکس در طول پخش زنده اینترنتی گفت: شما می‌توانید روند پرتاب کرو-۸ را به صورت زنده در روز یکشنبه از ساعت ۶:۴۵ بعد از ظهر به وقت منطقه زمانی شرقی تماشا کنید. در حال حاضر به دلیل وزش باد، تلاش امشب را متوقف می‌کنیم.

کرو-۸، ماموریت سرنشین‌دار اسپیس‌ایکس برای ناسا تحت یک قرارداد چند میلیارد دلاری برای پرتاب فضانوردان به ایستگاه فضایی بین‌المللی و از آنجا به زمین است. این ماموریت، «متیو دومینیک»(Matthew Dominick)، «مایکل بارت»(Michael Barratt) و «ژانت اپس»(Jeanette Epps) فضانوردان ناسا و همچنین «الکساندر گربنکین»(Alexander Grebenkin) فضانورد روسی را برای یک ماموریت شش‌ماهه به ایستگاه فضایی بین‌المللی خواهد فرستاد.

پرتاب ماموریت «کرو-۸» برای سومین بار به تعویق افتاد
فضانوردان ماموریت کرو-۸

این اولین پرواز همه فضانوردان کرو-۸ است؛ به استثنای بارت که سومین پرواز فضایی خود را انجام می‌دهد. فضانوردان در تلاش روز دوم مارس، لباس‌های فضایی سفید اسپیس‌ایکس را پوشیدند اما هنوز به سمت سکوی پرتاب حرکت نکرده بودند که پرتاب به تعویق افتاد. آنها در تلاش دوم باید همه این کارها را دوباره انجام دهند.

تاخیر روز شنبه، جدیدترین شکست برای ماموریت کرو-۸ است زیرا اسپیس‌ایکس از هدف پرتاب اول مارس نیز به دلیل مشکلات آب‌وهوایی صرف نظر کرد. همچنین اسپیس‌ایکس، پرتاب را از تاریخ‌های ۲۲ و ۲۸ فوریه به تعویق انداخت تا پس از پرتاب فرودگر قمری خصوصی در ۱۸ فوریه از همان سکو، زمان بیشتری برای آماده‌سازی فراهم شود.

اسکادران ۴۵ هواشناسی «نیروی فضایی آمریکا» مستقر در «پایگاه نیروی فضایی کیپ کاناورال»، وضعیت آب‌وهوا را برای پرتاب روز شنبه، تا ۴۰ درصد خوب پیش‌بینی کرده بود. وضعیت پیش‌بینی‌شده برای پرتاب روز یکشنبه بهتر است و احتمال می‌رود که هوا تا ۷۵ درصد خوب باشد.

اسپیس‌ایکس از یک موشک کاملا جدید فالکون ۹ برای ماموریت کرو-۸ استفاده خواهد کرد اما کپسول «دراگون»(Dragon) آن پیشتر در پرواز فضایی استفاده شده است.

 

منبع: ایسنا

ارسال نظر