|

سوپر آلیاژ برنامه‌های فضایی ناسا تجاری‌سازی می‌شود

سوپر آلیاژ برنامه‌های فضایی ناسا تجاری‌سازی می‌شود

ناسا به عنوان بخشی از برنامه انتقال فناوری خود، روی یک سوپر آلیاژ نوآورانه سرمایه‌گذاری کرده است، برنامه‌ای که امکان استفاده از فناوری ساخته شده برای ماموریت‌ها را برای سایر اهداف تجاری فراهم می‌کند.

به گزارش کن نیوز، این سوپر آلیاژ که با نام GRX-۸۱۰ شناخته می‌شود و از یک ماده قابل چاپ سه‌بعدی با دمای بالا تشکیل شده است، پتانسیل سنگین‌تر کردن تجهیزات هواپیما و قطعات فضاپیما را دارد. اقلام ساخته شده با این ماده قادر خواهند بود طیف گسترده‌ای از شرایط سخت از جمله دماهای شدید را هم در هوا و هم در فضا تحمل کنند. در حال حاضر، مجوز استفاده از این سوپرآلیاژ به چهار شرکت آمریکایی داده شده است. ناسا می‌گوید که در آینده، این ماده می‌تواند سودهای تجاری مثبتی را به همراه داشته باشد و به نفع کل اقتصاد ایالات متحده باشد.

به نقل از اسپیس، از طریق هر قرارداد مجوز مشترک انحصاری، شرکت‌ها می‌توانند آلیاژ GRX-۸۱۰ را ایجاد کنند و به تولیدکنندگان تجهیزات هواپیما و موشک و همچنین سایر شرکت‌هایی که در زنجیره تامین هوانوردی یا پروازهای فضایی قرار دارند، بفروشند.

آلیاژ GRX-۸۱۰ در ابتدا با در نظر گرفتن تجهیزات هوافضا، از جمله انژکتورهای موتور موشک مایع، محفظه‌های احتراق، توربین‌ها و اجزای بخش داغ که قادر به تحمل دمای بیش از ۲۰۰۰ درجه فارنهایت (۱۰۹۳ درجه سانتیگراد) هستند، ساخته شد. متفکرین پشت ساخت این سوپرآلیاژ گروه اسمیت و کریستوفر کانتزوس، هر دو از محققان ناسا گلن هستند.

Screenshot_20240528-171438_Gallery

آنها می‌گویند که این طرح با ادغام کردن مدل‌سازی رایانه‌ای با فرآیند چاپ سه بعدی لیزری برای ادغام لایه به لایه فلزات درگیر با یکدیگر طراحی شده است.

اسمیت افزود: GRX-۸۱۰ نشان دهنده یک فضای طراحی آلیاژ جدید و روش ساخت است که چند سال پیش غیرممکن بود.

این آلیاژ مبتنی بر نیکل می‌تواند بیش از بسیاری از آلیاژها شرایط سخت را تحمل کند. می‌تواند گرمای شدید و فشار را تحمل کند و مقاومت دو برابری در برابر آسیب اکسیداسیون دارد.

دیل هاپکینز(Dale Hopkins)، معاون مدیر پروژه ابزارها و فناوری‌های تحول ناسا در بیانیه‌ای گفت: اتخاذ این آلیاژ منجر به اکتشافات هوانوردی و فضایی پایدارتر خواهد شد. این به این دلیل است که موتور جت و اجزای موشک ساخته شده از GRX-۸۱۰ با دوام بیشتر و بهبود بهره‌وری کلی سوخت، هزینه‌های عملیاتی را کاهش می‌دهند.

 

 

منبع: ایسنا

ارسال نظر