|

تست تاکسی جت مافوق صوت XB-1

یک قدم نزدیک‌تر به پرواز جانشین کنکورد
تست تاکسی جت مافوق صوت XB-1

تست تاکسی نمونه اولیه جت مافوق صوت XB-1 استارت‌آپ بوم سوپرسونیک آغاز شد. آزمایش تاکسی برای هر نوع هواپیمای جدیدی انجام می‌شود و XB-1 نیز از این قاعده مستثنی نیست. هدف اصلی نشان دادن این است که هندلینگ، عملکرد و رفتار سیستم XB-1، برای برخاستن، فرود و مانور زمینی ایمن در محیط فرودگاه مناسب است

پس از ۲۰ سال وقفه، بازگشت پرواز تجاری مافوق صوت یک گام نزدیکتر شد. بوم سوپرسونیک اعلام کرده است که نمونه اولیه جت مافوق صوت این شرکت در مرحله تست تاکسی است و گواهینامه قابلیت پرواز آزمایشی را از اداره هوانوردی فدرال ایالات متحده (FAA) دریافت کرده است. 

در حال حاضر تعدادی پروژه مختلف در زمینه پرواز مافوق صوت تجاری وجود دارد. این پروژه‌ها در مراحل مختلف توسعه یا عدم توسعه هستند، چرا که پیشرفت‌ در زمینه مهندسی وابسته به بودجه است.

در پایگاه هوا و فضای موهاوی در موهاوی کالیفرنیا، بوم در حال انجام آزمایش‌های زمینی نمونه اولیه جت مافوق صوت XB-1 در مقیاس یک سوم خود به عنوان بخشی از پروژه توسعه هواپیمای مافوق صوت اورچر (Overture) است. آخرین مرحله، شامل تست تاکسی در آستانه اولین پرواز است.

علاوه بر آزمایش‌ها، اداره هوانوردی فدرال به XB-1 گواهی صلاحیت پرواز آزمایشی اعطا کرده که به هواپیمای آزمایشی اجازه می‌دهد اولین پرواز خود را با رئیس خلبان آزمایشی بیل «داک» شومیکر و خلبان آزمایشی تریستان «ژپتو» براندنبرگ در شرایط کنترل‌شده انجام دهد. در کنار کار شبیه‌سازی، خلبانان در حال تمرین با یک T-38 هستند که به عنوان هواپیمای تعقیب و گریز در طول آزمایشات پرواز نیز عمل می‌کند.

XB-1 با داشتن کامپوزیت کربن و بدنه تیتانیوم و بال دلتای اصلاح‌شده با دهانه ۵.۲ متر، از سه موتور جنرال الکتریک J85 استفاده می‌کند که سوخت پایدار هوانوردی (SAF) (سوخت جت تولید شده از منابع غیر فسیلی) را برای نیروی رانش ترکیبی ۱۲۳۰۰ پوندی می‌سوزاند و با سرعت ۱.۷ ماخ پرواز می‌کند.

بیل «داک» شومیکر، خلبان آزمایشی ارشد بوم سوپرسونیک گفت: «XB-1 در حال پیشروی به سوی اولین پرواز در پایگاه هوایی و فضایی موهاوی است، که محل برگزاری بیش از ۵۰ پرواز اولیه و سایر رویدادهای مهم هوانوردی است. من مشتاقانه منتظر پرواز XB-1 در این پایگاه هستم که بر دستاوردهای مهندسان و خلبانان با استعدادی بنا شده که الهام‌بخش ما برای تبدیل سفرهای مافوق صوت به جریان اصلی هستند.»

ویدئوی تست تاکسی این هواپیما را در زیر مشاهده فرمایید.

 

 

منبع: همشهری

ارسال نظر