|

پرواز هواپیما با کمک سوخت‌های زیستی

پرواز هواپیما با کمک سوخت‌های زیستی

۲ هواپیما چینی اولین پرواز‌های اثبات فناوری خود را با سوخت پایدار هوانوردی (SAF) به ترتیب در شانگهای و شن‌دونگ انجام دادند.

به گزارش کن نیوز؛ براساس گفته شرکت هواپیما‌های تجاری چین (کوماک)، چهارشنبه پنجم ژوئن، یک فروند هواپیمای بومی ARJ۲۱ و نیز یک فروند هواپیمای مسافربری C۹۱۹، اولین پرواز‌های اثبات فناوری خود را با سوخت پایدار هوانوردی (SAF) به ترتیب در شانگهای و شَن‌دونگ انجام دادند.

SAF یک سوخت مایع هوانوردی، جایگزین سوخت‌های رایج جت است که از مواد تجدیدپذیر ساخته شده و در طول چرخه عمر سوخت، می‌تواند انتشار کربن را تا ۸۰ درصد (در مقایسه با سوخت جت معمولی) کاهش دهد.

ده‌ها شرکت و موسسه داخلی، در زمینه SAF تحقیق، توسعه و تولید کرده‌اند و تاکنون تعدادی از خطوط هوایی چین با استفاده از SAF ساختِ چین، پرواز‌های آزمایشی تجاری انجام داده‌اند.

 سوخت مورد استفاده در این پرواز‌های کوماک کاملا از منابع سبز و از روغن پسماند حاصل از وعده‌های غذایی است. این روغن‌ها، در اولین کارخانه صنعتی تولید سوخت هوانوردی زیستی چین که توسط سینوپک ساخته شده است، بازیافت و فرآوری می‌شوند و سپس به سوخت جت زیستی (بیو جت) تبدیل می‌شوند.

استفاده از SAF یک اقدام مهم برای صنعت هوانوردی غیرنظامی جهان برای مقابله با گرمایش جهانی و کاهش انتشار کربن است.

منبع: برنا

ارسال نظر