|

ناسا بخش های دیده نشده خورشید را کشف می کند

پرستو گندم کاری_ کن نیوز

این طرح که پروژه بادبان پراشنده خورشیدی نامیده می‌شود برای پیشرانش خود در فضا از نور خورشید استفاده می‌کند
ناسا در حال بررسی طرح یک بادبان خورشیدی است که برای کاوش در قطب‌های خورشید به کار گرفته خواهد شد.
این طرح که پروژه بادبان پراشنده خورشیدی نامیده می‌شود برای پیشرانش خود در فضا از نور خورشید استفاده می‌کند و به بخش‌هایی از خورشید سر می‌زند که تاکنون هرگز مشاهده نشده بودند.

بادبان خورشیدی شبیه به بادبان‌های زمینی کار می‌کند که از باد استفاده می‌کنند، اما بادبان‌های خورشیدی به جای استفاده از تغییرات در فشار هوا، از تکانه [مومنتوم یا اندازه حرکت] فوتون‌هایی استفاده می‌کند که به سطح صیقلی و بازتاب‌دهنده بادبان برخورد می‌کنند و برمی‌گردند تا به این شکل در خلاء فضا حرکت کند.

این بادبان‌ها شبیه آینه‌های بزرگی‌اند و به فضاپیماها امکان می‌دهند که تا سرعت‌هایی شتاب بگیرند که با موشک‌ها و سوخت معمولی امکان‌پذیر نیست. فراتر از این، این بادبان‌ها هیچ قطعه متحرکی ندارند و هرگز فرسوده نمی‌شوند.
طرح‌های بادبان خورشیدی بازتابنده دارای ایرادتی‌اند: آن‌ها معمولا باید بزرگ و نازک باشند و محدود به جهت نور خورشیدند. این باعث می‌شود بین سرعت [مطلوب] یا مسیریابی [درست]، یکی را انتخاب کنیم. [چرا که با بهتر شدن هر کدام، دیگری به شکل منفی تحت تاثیر قرار می‌گیرد.]

با این حال، این طرح جدید بادبان خورشیدی برای حرکت بهتر در فضا از پراش - الگویی که نور در اطراف موانع، پخش یا خمیده می‌شود - استفاده می‌کند. توری‌های کوچکی که درون لایه‌های نازک تعبیه شده‌اند، به بادبان امکان می‌دهند که نور را بازتاب دهد تا نیرویی را ایجاد کند که بدون نیاز به حرکت دادن یک ساختار بزرگ و بی‌دوام، برای انجام مانورهای مداری کارآمدتر باشد.

امبر دوبیل، مهندس مکانیک در آزمایشگاه فیزیک کاربردی جانز هاپکینز در لورل مریلند، گفت: «پراش اساسا به شما امکان می‌دهد زاویه هدایت نور ورودی را سازگار و تنظیم کنید. همچنین یک اثر هولوگرافیک رنگین کمانی بر روی بادبان ایجاد می‌کند.»

د ناسا بخش های دیده نشده خورشید را کشف می کند  وبیل افزود: «در حالی که این فناوری می‌تواند بسیاری از سازه‌های مربوط به ماموریت‌های فضایی را توسعه دهد، می‌تواند بر نیاز پژوهشگران فعال در زمینه هلیوفیزیک به قابلیت‌های منحصربه‌فرد رصد خورشیدی به‌طور قابل توجهی اثر بگذارد.»

 

ارسال نظر