|

نخستین پرواز نقطه به نقطه هواپیمای دریایی برقی

نخستین پرواز نقطه به نقطه هواپیمای دریایی برقی

یک شرکت هوانوردی فعال در زمینه سفرهای هوایی برقی یک گام به جلو برداشته و نخستین تست پرواز با استفاده از یک هواپیمای دریایی که سیستم نیرومحرکه آن برقی شده را تکمیل کرده است.

 هواپیمای برقی «دی هاویلند بیور» متعلق به شرکت «هاربر ایر» با کمک سیستم نیرو محرکه تمام برقی خود از خاک کانادا به جزیره ونکوور پرواز کرد و قابلیت هایش برای پروازهای کوتاه را با قابلیت حفظ محیط زیست نشان داد.

 

شرکت «هاربر ایر» بزرگترین خط هوایی هواپیماهای دریایی در آمریکای شمالی است و ادعا می کند سالانه با ۳۰ هزار پرواز تجاری حدود ۵۰۰ هزار نفر را جابه جا می کند. در سال ۲۰۱۹ میلادی این شرکت از تصمیم خود برای تبدیل شدن به نخستین خط هوایی تمام برقی جهان خبر داد. به عبارت دیگر هاربر ایر تصمیم دارد ناوگان هواپیماهای دریایی ۶ نفره خود را تغییر داده و به سیستم های نیرومحرکه برقی مجهز کند.

این سیستم ها با همکاری شرکت «مگنی ایکس» نصب و راه اندازی شده اند. در دسامبر ۲۰۱۹ یک هواپیمای «دی هاویلند بیور» اصلاح شده نخستین پرواز یک هواپیمای تجاری تمام الکتریک را تکمیل کرد. این سفر کوتاه بر فراز رودخانه فریزر در ترمینال «هاربرایر» واقع در ریچموند انجام شد. از آن زمان تاکنون شرکت کانادایی برنامه آزمایشی خود را ادامه می دهد و تصمیم دارد مجوز فعالیت هواپیما از سازمان فدرال هوانوردی آمریکا و حمل ونقل کانادا دریافت کند.

 

هفته گذشته نیز هواپیمای الکتریکی این شرکت نخستین تست پرواز نقطه به نقطه را انجام داد. هواپیمای مذکور ساعت ۸:۱۲ دقیقه صبح از پایانه فریزر ریور از زمین بلند شد و ۲۴ دقیقه بعد، پس از طی ۷۲ کیلومتر در جزیره ونکوور فرود آمد.

 

 

منبع: جی پلاس

ارسال نظر