|

اختلالات رادیویی مانع عملیات وارسی پروازی در مهر آباد

مدیرکل فرودگاه بین المللی مهرآباد گفت: به علت وجود اختلالات رادیویی در سطح شهر تهران، ۷ بار پیاپی عملیات وارسی پروازی در این فرودگاه با شکست مواجه شده است.

ابراهیم مرادی در گفتگو  با اشاره به عملیات بهسازی باند ۲۹ چپ فرودگاه مهرآباد گفت: سه هفته از آماده شدن باند، نصب سیستم روشنایی و خط کشی گذشته است و هزینه این باند با نصب سیستم روشنایی ۷۳۵ میلیارد تومان برآورد شده است.

وی با بیان اینکه عملیات بهسازی حدود ۱۵ ماه به طول انجامیده افزود: بعد از پیروزی انقلاب اسلامی عملیات بهسازی کامل باند ۲۹ چپ که به عنوان مهم ترین زیر ساخت فرودگاهی کشور محسوب می‌شود صورت نگرفته بود و هر از چند گاهی عملیات در اعماق مختلف و در فواصل متفاوتی از مرکز باند انجام شده بود که آخرین بار عملیات بهسازی باند ۲۹ چپ در سال ۱۳۸۴ انجام شده بود.

مرادی تاکید کرد: برای نخستین بار این باند، دارای حریم (استریپ) و سامانه زهکشی نوین شده و همچنین از ویژگی‌های این باند می‌توان به عرض ۷۵ متری آن اشاره کرد.

وی در پاسخ به این سوال که چرا تاکنون این باند با وجود آماده بودن به بهره برداری نرسیده است اشاره کرد: با اینکه دو هفته پیش باند را از گروه سازنده تحویل گرفتیم و تمام عملیات مرتبط با باند انجام شد، اما متاسفانه به علت وجود اختلالات رادیویی در سطح شهر تهران، هفت بار پیاپی عملیات وارسی پروازی که با هواپیمای فلایت چک انجام می‌گردد با شکست مواجه شد و به محض انجام گرفتن موفق عملیات وارسی و بازگشت سامانه تقرب زمینی یا ILS به مدار، باند برای بهره برداری بازگشایی می‌شود.

مدیرکل فرودگاه مهرآباد افزود: بر اساس مقررات بین المللی، باید عملیات پاکسازی باند به صورت دستی (fod walk) انجام می‌شد که این عملیات امروز با کمک همکاران فرودگاه مهرآباد انجام شد

منبع: خبرگزاری صدا و سیما

ارسال نظر