|

وقتی هواپیما خانه دنج انسان می‌شود

وقتی هواپیما خانه دنج انسان می‌شود

راهروهای تنگ و صندلی‌های چسبیده به هم، بزرگ‌ترین کابوس مسافران هوایی است، اما اگر هواپیما، فراخ و گشاد و دلباز باشد، می‌شود به حضور بلندمدت در آن فکر کرد؟ این ایده برای بسیاری چنان جذاب است که حاضرند برای این کار پول بدهند و برخی دیگر، سال‌هاست در هواپیماهای زمین‌گیر زندگی می‌کنند.

افراد زیادی هستند که به‌خاطر زندگی در هواپیما به شهرت رسیده‌اند؛ یکی از آنها، جو آن‌آسری اهل می سی‌سی‌پی در آمریکاست که سال‌ها در یک هواپیما زندگی می‌کرد. او یک آرایشگر بود و اطلاع چندانی از ساختمان هواپیما نداشت اما به کمک برادر همسرش، یک هواپیمای بوئینگ ۷۲۷ در ابتدای دهه ۹۰ میلادی به ارزش ۳۰ هزار دلار خرید و خانه‌اش را که حدود ۱۵۰ مترمربع فضا، ۳ اتاق خواب، ۲حمام و دستشویی و حتی وان آب گرم داشت، در آن بنا نهاد. او از سال ۱۹۹۵ تا ۱۹۹۹ در خانه‌ای که در واقع هواپیما بود، زندگی می‌کرد، تا اینکه بدنه آن، چنان آسیب دید که نمی‌شد تعمیر کرد. او در حال نقل مکان بود که خانه‌اش از پشت کامیون زمین خورد و دیگر قابل سکونت نشد.

4904831

او نخستین کسی نبود که در یک هوایپما زندگی می‌کرد، اما تصمیم غیرمنتظره‌اش، باعث شد تا خیلی‌ها به این ایده علاقه‌مند شوند، ازجمله بروس کمپبل، مهندس برقی که بعد از شنیدن ماجرای جو آن آسری از رادیو، مصمم شد یک هواپیما برای زندگی بخرد. او هم یک بوئینگ ۷۲۷ خرید و حالا نزدیک به ۲۰ سال است در همین خانه(هواپیما) زندگی می‌کند. زندگی در هواپیما چنان به کمپبل خوش گذشته که او تأکید دارد دیگر تا پایان عمر نمی‌خواهد در خانه‌های معمولی زندگی کند. کمپبل برای خرید بدنه هواپیما و بازسازی و طراحی داخلی آن، حدود ۲۲۰ هزار دلار(که امروزه معادل ۳۸۰ هزار دلار است) هزینه کرده است. او که در زمستان‌ها به آپارتمانی کوچک در منطقه‌ای خوش‌آب‌وهوا در ژاپن کوچ می‌کند، می‌خواسته یک هواپیما را هم در این کشور به خانه تبدیل کند و در آستانه خرید یک بوئینگ ۷۴۷ بوده که قرارداد خرید آن در آخرین لحظه به هم خورده است.

4904828

 

زندگی در هواپیما، شاید تجربه منحصربه‌فردی باشد، اما اگر خانه، از ۲ هواپیما تشکیل شده باشد چه؟ این چیزی است که جو آکسلین در تگزاس دارد؛ خانه او از یک هواپیمای‌ ام‌دی ۸۰ و یک هواپیمای دی‌سی ۹ تشکیل شده است. او بیش از یک دهه است که در ‌ام‌دی ۸۰ زندگی می‌کند اما بدنه هواپیمای دوم را خریده و کنار خانه‌اش گذاشته و می‌خواهد در آن امکاناتی مثل سینما و استودیوی موسیقی بسازد. او سال‌ها با کودکانش در همین خانه زندگی می‌کرد، اما حالا تنها زندگی می‌کند. ۲ هواپیما در کنار هم در یک منطقه مسکونی، چنان غافلگیرکننده است که هر روز افرادی به این مرد مراجعه و درباره این هواپیماها پرس‌وجو می‌کنند.

4904827

اما همه هواپیماهای مسکونی، اینقدر معمولی نبوده، یک مورد خاص، به هوارد هیوز میلیاردر سرشناس آمریکایی تعلق داشت که به پنت‌هاوس پرنده مشهور شده بود و طراحی داخلی‌اش، با لوکس‌ترین خانه‌ها رقابت می‌کرد. اما این هواپیما بعد از اینکه به‌خاطر طوفان به‌شدت آسیب دید، از چشم افتاد و در نهایت فروخته شد. چند شخصیت معروف صنعت موسیقی آمریکا هم خانه‌های مشابهی داشته‌اند.

برای آنها که نمی‌توانند هواپیما بخرند تا در آن زندگی کنند، یک گزینه جذاب می‌تواند هتلی در سوئد باشد که در واقع یک بوئینگ ۷۴۷ است که به هتل تبدیل شده. هتل‌های مشابه دیگری هم در کاستاریکا و انگلیس وجود دارند که درواقع هواپیمای مسافربری بازنشسته هستند. چه‌بسا در آینده، هواپیماهای بیشتری بازنشسته و خانه‌ها گران‌تر شوند در این حالت هواپیماهای زمین گیر گزینه محبوب‌تری برای زندگی دائمی می‌شوند.

4904830

 

 

منبع: همشهری آنلاین

ارسال نظر