|

خیز ترکیه و عربستان برای تسلط بر ترافیک هوایی منطقه

خیز ترکیه و عربستان برای تسلط بر ترافیک هوایی منطقه

شرکت‌های هواپیمایی ترکیش ایرلاینز و ریاض ایر در حال نهایی کردن مذاکراتی برای خرید گسترده هواپیماهای مسافربری هستند.

«ترکیش ایرلاینز» - شرکت خطوط هوایی ترکیه - در حال مذاکره با شرکت ایرباس برای خرید هواپیما است؛ مذاکره‌ای که در صورت نهایی شدن می‌تواند به بزرگترین سفارش تاریخ این شرکت هواپیمایی تبدیل شود.

 

به نوشته بلومبرگ، مدیریت ترکیش ایرلاینز در شهر استانبول ترکیه با مقامات ایرباس دیدار کرد و برای خرید 345 هواپیما به علاوه سفارش 10 فروند ایرباس A350-900 که در ماه ژانویه اعلام شده بود،‌ به گفت‌وگو پرداخت.

 

این سفارش شامل 75 فروند ایرباس A350-900، پانزده فروند ایرباس A350-1000، پنج هواپیمای باری A350F و 250 فروند ایرباس A321 NEO است.

 

همچنین مذاکراتی با مقامات شرکت «رولز رویس» برای ارائه خدمات تعمیر و نگهداری و موتورهای یدکی برای هواپیماهای پهن‌پیکر A350 انجام شده است.

 

رئیس ترکیش ایرلاینز در ماه می اعلام کرد که این شرکت در حال برنامه‌ریزی برای سفارش 600 هواپیما است، اما در مورد تعداد هواپیماهایی که از ایرباس و بوئینگ درخواست خواهد کرد، اطلاعاتی ارائه نداد.

 

رئیس ترکیش ایرلاینز اعلام کرده در 10 سال آینده، هدف ما جابه‌جایی 170 میلیون مسافر، رسیدن به ناوگان عظیم 810 هواپیما و رشد 7/4 درصدی است که یک رشد متعادل‌تر نسبت به 20 سال گذشته محسوب می‌شود.

 

مذاکرات ریاض ایر برای خرید ۱۰۰ هواپیمای بوئینگ

 

شرکت هواپیمایی جدید عربستان به نام «ریاض ایر» (Riyadh Air) به فرآیند سفارش 100 هواپیمای بوئینگ 737 نزدیک‌تر شده است.

 

این شرکت هواپیمایی که با حمایت صندوق سرمایه‎‌گذاری عمومی عربستان سعودی آغاز به کار کرده، در حال بررسی سفارش قطعی 50 هواپیما به همراه سفارش احتمالی 50 هواپیمای دیگر همزمان با آغاز «نمایشگاه هوایی دبی» از روز دوشنبه (22 آبان) است. طبق گزارش‌ها، مذاکرات نهایی در جریان است و امکان تغییر تعداد هواپیماهای درخواستی وجود دارد. ریاض ایر قصد دارد با گسترش ناوگان خود، شرکت‌های هواپیمایی امارات و قطر را به چالش بکشد.

 

محمد بن سلمان قصد دارد ریاض را به یک مرکز قدرتمند تجاری در منطقه تبدیل کند و برای تسلط بر صنعت ترافیک هوایی، با شرکت‌های هواپیمایی بزرگتر حاشیه ‌خلیج فارس به رقابت بپردازد. هدف از تأسیس ریاض ایر، ورود گردشگران بیشتر به عربستان است.

 

در صورت نهایی شدن این قرارداد، یک پیروزی دیگر برای بوئینگ رقم خواهد خورد، چراکه این شرکت آمریکایی قبلاً با ریاض برای خرید 72 هواپیمای پهن‌پیکر بوئینگ ۷۸۷ دریم‌لاینر در ماه مارس به توافق رسیده بود.

 

عربستان سعودی به عنوان بخشی از برنامه خود برای متنوع‌سازی اقتصاد و دور کردن آن از نفت، قصد دارد با گسترش بخش گردشگری، سهم این بخش در تولید ناخالص داخلی را تا سال 2030 میلادی به 10 درصد برساند. برای تحقق این هدف، عربستان تصمیم دارد میلیاردها دلار برای فرودگاه‌ها و خرید هواپیما سرمایه‌گذاری کند.

منبع: اکو ایران

ارسال نظر