|

برخورد طوفان خورشیدی با فضاپیماهای حاضر در مدار

برخورد طوفان خورشیدی با فضاپیماهای حاضر در مدار

ناسا با انتشار گزارشی اعلام کرده، طوفان گسترده خورشیدی به فضاپیما‌های نزدیک به خورشید، زمین و حتی مریخ برخورد کرده است.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری آنا به نقل از اسپیس، براساس گزارشی که سازمان هوانوردی و ایالات متحده آمریکا، ناسا منتشر کرده، یک طوفان گسترده خورشیدی به فضاپیماهای  نزدیک به خورشید، زمین و حتی مریخ برخورد کرده است. 

طوفان‌های خورشیدی ممکن است بر روی ارتباطات ماهواره‌ای و سیستم‌های فضایی تأثیر منفی بگذارند و باعث تغییرات فشار اتمسفر، تولید پرتوها و افزایش دما شوند. این  موارد نیز منجر به اختلالات در ارتباطات ماهواره‌ای، تحلیل دقیق داده‌ها و حتی خطرات برای فضانوردان و سیستم‌های فضایی می‌شوند.

از آنجا که تاثیرات طوفان خورشیدی بر ماهواره‌ها و سیستم‌های فضایی می‌تواند بسیار جدی باشد، باید به به‌روزرسانی‌ها و هشدارهای لازم دقت و تدابیر احتیاطی لازم را اتخاذ کرد. برنامه‌های فضایی باید بررسی شوند تا برای مقابله با اینگونه حوادث آماده باشند و ابزار و تجهیزات مناسب مقابله با آنها فراهم و از خسارات ناشی از آنها جلوگیری شود.

 یک طوفان خورشیدی توسط چندین فضاپیمای مختلف در سال ۲۰۲۱ به ثبت رسید و امکان تحلیل تبعات ناشی از آن را ممکن کرد.
دانشمندان تاکید می‌کنند، طوفان‌های خورشیدی مستقیم روی زمین تأثیر می‌گذارند و مثال بارز آنها پیدایش شفق‌های شمالی است. این طوفان‌ها حتی می‌توانند منجر به اختلالات موقت در سیستم‌های ارتباطی و شبکه برق شوند. 

گزارش جدید ناسا که برخورد طوفان خورشیدی با فضاپیماها را شامل می‌شود، تاکید می‌کند همانطور که آژانس‌های فضایی مشغول برنامه‌ریزی ارسال فضانوردان به مدار هستند و برنامه‌ریزی‌هایی برای سفرهایی حتی فراتر از آن دارند، راه‌های نظارت بر طوفان‌های خورشیدی و تأثیرات آنها بسیار حیاتی است. این طوفان‌ها پتانسیل آسیب رساندن به انسان‌ها، ماهواره‌ها و فضاپیماها را دارند.

 

کالین ویلسون، دانشمند پروژه کشف مریخ آژانس فضایی اروپا نوشته است، تشعشعات فضایی می‌تواند خطری واقعی برای اکتشاف ما در سراسر منظومه شمسی ایجاد و ماموریت‌ها را مختل کند.

مأموریت‌های هلیوفیزیک ناسا از فضاپیماهای مختلف و متعددی استفاده می‌کنند تا درک عمیق‌تری از پدیده‌های فضایی به دست آورند و قادر به تحلیل رویدادهای خورشیدی و تبعات ناشی از آن با رها شدن ذرات در فضا باشند

مقاله اخیر ناسا نمونه کاملی از تلاش‌های انجام شده برای مطالعه تاثیرات طوفان‌های خورشیدی است.

 

منبع: آنا

ارسال نظر