|

هواپیماهای الکتریکی در مسیر تولید انبوه

هواپیماهای الکتریکی در مسیر تولید انبوه

هواپیماهای الکتریکی یکی از راه‌های کاهش آزادسازی گازهای گلخانه‌ای هستند. این نوع هواپیماها که ساخت آن‌ها با چالش‌های زیادی روبه‌روست، اکنون سرمایه‌گذران زیادی را به خود علاقه‌مند کرده و در این میان،‌ شرکت بِتا توانسته موفقیت‌های قابل توجهی به دست آورد.

ساخت هواپیماهای الکتریکی همواره یک چالش جدی در تاریخ صنعت هواپیماسازی بوده است؛ اما پیشرفت‌های فناوری بویژه در ساخت باتری‌ها و میلیاردها دلار سرمایه‌گذاری در این زمینه باعث شده سفرهای کوتاه با هواپیماهای الکتریکی امکان‌پذیر شود و سرمایه‌گذاران در بخش هواپیماهای الکتریکی امیدوارند به کارگیری آن‌ها در سطح تجاری نیز عملی شود.

شرکت خصوصی «بِتا» توانسته از شرکت‌های بزرگی مانند فیدلیتی و آمازون، بیش از 800 میلیون دلار سرمایه برای ساخت هواپیماهای الکتریکی به دست آورد. حدود 600 نفر در شرکت بتا مشغول به کار هستند و قرار است نمونه هواپیمای الکتریکی این شرکت به شکل انبوه تولید شود. البته تولید این هواپیما باید در ابتدا توسط اداره هوانوردی فدرال آمریکا تأیید شود.

این هواپیما موسوم به «سی‌ایکس 300» (CX300)، یک هواپیمای مجلل و فوق مدرن است و فاصله بین دو بال آن به بیش از 15 متر می‎رسد. این هواپیما قادر به حمل حدود 570 کیلوگرم بار است. پس از این مدل، شرکت بتا قصد دارد هواپیمای «اِی 250» (A250) را تولید کند که 80 درصد طراحی آن مانند سی‌ایکس 300 است، اما بلند شدن و فرود آمدنش مانند هلیکوپتر به شکل عمودی است. به گفته شرکت بتا، هر دو مدل هواپیماهای این شرکت در نهایت می‌توانند به حمل مسافران بپردازند.

بتا در میان چندین شرکتی قرار دارد که روی ساخت هواپیماهای الکتریکی متمرکز شده است. در کالیفرنیا، دو شرکت هوانوردی «جابی» و «آرچر» در حال توسعه هواپیماهای باتری‎دار با قابلیت پرواز عمودی هستند که به گفته آنها قابلیت حمل تعداد کمی از مسافران را در مسافت‌های کوتاه دارند. این شرکت‌ها دارای حامیانی مانند تویوتا، استلانتیس، یونایتد ایرلاینز، دلتا ایر لاین و شرکت‌های سرمایه‌گذاری بزرگ هستند. سازندگان معتبری مانند ایرباس، بوئینگ و امبرائر نیز روی هواپیماهای برقی کار می کنند.

هواپیماهای سی‌ایکس 300 می‌توانند فرصت‌های زیادی فراهم کنند که از جمله آن‌ها می‌توان به اتصال بهتر مناطق شهری در نقاطی که خدمات هوایی ارائه نمی‌شود.

این هواپیما با یک بار شارژ، بیش از 620 کیلومتر پرواز می‌کند، اما شرکت بتا انتظار دارد مشتریانش به شکل عمومی از این هواپیما برای پیمودن مسافت‌هایی بین 150 تا حدود 200 کیلومتر استفاده کنند.

هواپیماهای برقی علاوه بر تولید نکردن گازهای گلخانه‌ای، به گونه‌ای طراحی شده‌اند که کارکرد و نگهداری آن‌ها نسبت به هلیکوپترها و هواپیماهای معمولی ساده‌تر باشد؛ اما انتظار نمی‌رود که به زودی تعداد زیادی از این هواپیماها در آسمان‌ها حضور پیدا کنند.

در ابتدا انتظار می‌رود هواپیماهای الکتریکی عمدتا با هلیکوپترها و خودروها رقابت کنند. در شهرها، امکان استفاده گسترده از این هواپیماها تا زمان فراهم شدن زیرساخت‌های مناسب برای پرواز و فرود عمودی و سایر زیرساخت‌ها،‌ امکان‌پذیر نخواهد بود. همچنین تولید این هواپیماها در ابتدای کار با قیمت بالایی همراه خواهد بود.

 

منبع: اکوایران

ارسال نظر