|

نخستین همکاری سازمان‌های فضایی آمریکا و چین

نخستین همکاری سازمان‌های فضایی آمریکا و چین

ناسا برای مطالعه نمونه سنگ‌هایی از کره ماه که چین به زمین آورده، با وجود ممنوعیت، چراغ سبز دریافت کرده است.

به گزارش آی‌ای، رقابت ایالات متحده و چین وارد مرحله جدیدی شده است، مرحله‌ای که حول محور اکتشاف ماه است. هر دو کشور برای رسیدن به هدف مشترک فرود انسان بر سطح ماه و ایجاد پایگاه در آن طی سال‌های آینده تلاش می‌کنند. اما قبل از دستیابی به این اهداف بلندپروازانه، داشتن درکی کامل از محیط ماه برای حفظ حضور طولانی مدت بسیار مهم است.

بر این اساس، دولت ایالات متحده به پژوهشگران ناسا اجازه داده است تا نمونه‌های ماه را که توسط ماموریت چانگ‌ ای ۵(Chang'e ۵) چین در سال ۲۰۲۰ به زمین آورده شده است، مطالعه کنند.

 

به گزارش ساوث چاینا مورنینگ پست(SCMP)، این اولین بار است که ناسا و سازمان ملی فضایی چین(CNSA) دوشادوش یکدیگر قرار می‌گیرند و محدودیت‌های قانونی را که قبلاً این دو سازمان فضایی را از هم جدا می‌کرد، می‌شکنند.

 

این محدودیت بخشی از اصلاحیه Wolf است که در سال ۲۰۱۱ توسط کنگره ایالات متحده تصویب شد. این قانون، همکاری علمی و فضایی بین ایالات متحده و چین را محدود می‌کند.

 

بر اساس گزارش‌ها، خبر دریافت این چراغ سبز از طریق ایمیل داخلی ناسا که با پژوهشگران آن به اشتراک گذاشته شده بود، پخش شد. این ایمیل داخلی به پژوهشگران ناسا اجازه درخواست دسترسی به نمونه‌های قمری چین را می‌دهد.

 

در این بیانیه آمده است که آژانس فضایی ایالات متحده(ناسا) به طور رسمی درخواست خود را به کنگره اعلام کرده است تا به پژوهشگران تحت حمایت ناسا اجازه دهد درخواست‌هایی را برای تجزیه و تحلیل نمونه‌های ماه به سازمان ملی فضایی چین ارسال کنند.

 

این تاییدیه یک استثنا و موضوعی نادر است که به طور خاص برای نمونه‌های ماموریت چانگ‌ای ۵ قابل اعمال است.

 

ماه ارائه دهند و ممکن است بینش تازه‌ای در مورد تاریخ ماه و سیستم زمین-ماه به ما بدهند. علاوه بر این، می‌توانند نقش مهمی در شکل دادن به برنامه‌های اکتشاف ماه ناسا در آینده داشته باشند.

 

حالا برای اولین بار، این نمونه‌ها برای اهداف مطالعاتی در اختیار جامعه علمی جهانی قرار گرفته است.

 

این دور از درخواست‌ها در تاریخ ۲۲ دسامبر بسته می‌شود. سازمان فضایی چین از سال ۲۰۲۱ شش دور درخواست برای نمونه‌های چانگ‌ای ۵ راه‌اندازی کرده است و از طریق این موارد، بیش از ۲۵۰ نمونه با وزن کلی ۷۷.۶۸ گرم را در موسسات و دانشگاه‌های مختلف در چین به نمایش گذاشته است.

 

گزارش‌ها حاکی از آن است که تجزیه و تحلیل این نمونه‌ها به انتشار بیش از ۷۰ مقاله در مجلات دانشگاهی جهانی کمک کرده است.

 

اکنون این همکاری میان ایالات متحده و چین بر اهمیت همکاری بین‌المللی در پیشبرد درک ما از شرایط گذشته و حال کره ماه تاکید دارد.

منبع: ایسنا

ارسال نظر