|

«اسپیس‌ایکس» فردا یک ماهواره برای ناسا پرتاب می‌کند

«اسپیس‌ایکس» فردا یک ماهواره برای ناسا پرتاب می‌کند

«اسپیس‌ایکس» روز سه‌شنبه ششم فوریه قرار است ماهواره «PACE» ناسا را برای نظارت بر اقیانوس‌های جهان، به فضا پرتاب کند.

یک ماهواره ناسا قرار است برای نقشه‌برداری از رنگ‌های گوناگون اقیانوس به پرواز درآید.

 

به نقل از اسپیس، ماهواره «PACE» ناسا که به دانشمندان در سنجش سلامت اقیانوس‌های سراسر جهان کمک خواهد کرد، قرار است روز سه‌شنبه ششم فوریه در ساعت ۱:۳۳ بامداد به وقت منطقه زمانی شرقی، بر فراز موشک «فالکون ۹»(Falcon 9) شرکت «اسپیس‌ایکس»(SpaceX) از «پایگاه نیروی فضایی کیپ کاناورال» در فلوریدا پرتاب شود.

 

پوشش زنده این پرتاب در ساعت ۱۲:۴۵ بامداد به وقت منطقه زمانی شرقی آغاز خواهد شد. علاقه‌مندان می‌توانند پرتاب را به صورت زنده در وب‌سایت اسپیس یا در یوتیوب ناسا تماشا کنند.

 

فالکون ۹، ماهواره PACE را که نام آن مخفف «پلانکتون، آئروسل، ابر، اکوسیستم اقیانوسی» است، به مداری در فاصله ۶۷۷ کیلومتر بالاتر از زمین خواهد رساند که حدود ۷۰ درصد بالاتر از سایر پرتاب‌ها به مقصد «ایستگاه فضایی بین‌المللی»(ISS) خواهد بود.

 

مقامات ناسا در شرح ماموریت نوشتند: PACE از آن نقطه، سه نوع تجهیزات علمی خود را برای جمع‌آوری کردن داده‌ها پیرامون ابرها، ذرات معلق در هوا و رشد فیتوپلانکتون به کار خواهد برد که رنگ اقیانوس را تعیین می‌کنند.

 

در ادامه شرح ماموریت آمده است: بررسی کردن رنگ و مقدار نور به دانشمندان کمک خواهد کرد تا انواع و موقعیت جلبک‌های میکروسکوپی را که برای سلامتی اقیانوس‌های زمین و حیات دریایی آنها حیاتی هستند، درک کنند. ماهواره PACE، اطلاعاتی را به بیش از ۲۰ سال مشاهدات ماهواره‌ای ناسا درباره زیست‌شناسی اقیانوس‌ها و کیفیت هوا اضافه خواهد کرد. اگر همه‌ چیز طبق برنامه پیش برود، ماهواره ۳.۲ متری PACE این کار را حداقل برای سه سال انجام خواهد داد.

 

ماهواره PACE یک راه طولانی و تا حدودی دشوار را تا سکوی پرتاب داشته است. دولت «دونالد ترامپ» در طرح بودجه خود برای سال‌های مالی ۲۰۱۸، ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰، سه بار تلاش کرد تا این ماموریت را لغو کند اما کنگره آمریکا هر بار با تخصیص بودجه مورد نیاز، PACE را از متوقف شدن نجات داد.

 

در سال ۲۰۱۴، ناسا هزینه کل PACE از جمله پرتاب‌گر آن را به ۸۰۵ میلیون دلار محدود کرد تا بتواند آن را در سال ۲۰۲۲ پرتاب کند. با وجود این، هزینه اکنون به ۹۴۸ میلیون دلار افزایش یافته است.

 

پرتاب PACE، بخشی از یک سال بسیار شلوغ برای شرکت اسپیس‌ایکس است. به گفته «ایلان ماسک»(Elon Musk) مدیرعامل اسپیس‌ایکس، این شرکت ۱۰ ماموریت مداری را در ماه ژانویه انجام داد که یک رکورد محسوب می‌شود. این سرعت چشمگیر می‌تواند حتی بیشتر شود زیرا نمایندگان اسپیس‌ایکس گفته‌اند که این شرکت قصد دارد ۱۴۴ ماموریت را در سال ۲۰۲۴ پرتاب کند.

ارسال نظر