|

پس از پنج سال خطای خلبان در مرگ مالک باشگاه لسترسیتی رد شد

پس از پنج سال خطای خلبان در مرگ مالک باشگاه لسترسیتی رد شد

سال 2018 هلیکوپتر حامل سریوادهاناپرابها، مالک باشگاه لسترسیتی، سقوط کرد و او جان باخت. حالا دلیل اصلی سقوط مشخص شده است.

این حادثه دنیای فوتبال و کشور انگلیس را تکان داد: در اکتبر 2018، یک هلیکوپتر در نزدیکی ورزشگاه باشگاه لسترسیتی سقوط کرد. هر پنج سرنشین از جمله رئیس باشگاه ویچای سریوادهاناپرابها (61 ساله) جان باختند. اکنون تحقیقات در مورد این حادثه جزئیات جدیدی از سقوط ویرانگر را فاش کرده است.

هنگامی که هلیکوپتر از کنترل خارج شد، یکی از پنج مسافر فریاد زد: «هی، هی، هی». ظاهراً وحشت گسترش یافته بود. کاپیتان پرواز اریک سوفر (53 ساله)، با کلماتی که هرگز نمی‌خواهید از خلبان بشنوید پاسخ داد: «من نمی‌دانم چه خبر است.»

خطای خلبان رد شد

بازرسان در گزارش 209 صفحه‌ای گفتند که سوفر مناسب‌ترین اقدامات را برای سقوط ایمن هلیکوپتر انجام داد. از جمله، او زاویه شیب را کاهش داد و در نتیجه ضربه نهایی خفیفت‌تر شد. او یک خلبان با تجربه بود که بیش از 13000 ساعت پرواز کرده بود.

چهار نفر از پنج مسافر از این تصادف جان سالم به در بردند. اما هلیکوپتر در یک سطح بتنی پارکینگ ورزشگاه سقوط کرد. در نتیجه سوخت خارج شد و شاهد انفجار آتشین بودیم. کسانی که در ابتدا جان سالم به در بردند، بر اثر استنشاق دود جان خود را از دست دادند.

به گفته مقامات پرواز، سقوط به این دلیل رخ داده است که پدال‌های خلبان دیگر به روتور دم متصل نبوده است. علت، آسیب بلبرینگ بود. این نقص فاجعه بار باعث شد هلیکوپتر بچرخد و سقوط کند. بازرسان خطای خلبان را رد کردند.

نگهداری درست با وجود نقص فنی

 هلیکوپتر حتی به درستی نگهداری می‌شد. بازرسی بلبرینگ بعد از 400 ساعت کار لازم بود و هلیکوپتر موردنظر فقط 331 ساعت را تکمیل کرده بود.

سریوادهاناپرابها، مالک باشگاه لستر بسیار محبوب بود. او نه تنها از باشگاه حمایت می‌کرد، بلکه بارها تعهد خود را در خارج از فوتبال نیز نشان داده بود. از جمله، او 2.2 میلیون یورو به بیمارستان کودکان در شهر کمک کرد و در روز تولدش به هواداران نوشیدنی و هات داگ هدیه داد. او در سال 2010 تیم دسته دومی آن زمان لسترسیتی را به قیمت 39 میلیون پوند (حدود 46 میلیون یورو امروز) خرید و در سال 2016 به قهرمانی لیگ برتر رساند.

منبع: ورزش سه

ارسال نظر