|

مأموریت اکتشافی ناسا در سیارک «Psyche»

مأموریت اکتشافی ناسا در سیارک «Psyche»

مهندسان و دانشمندان «مرکز فضایی کندی» ناسا در حال آماده‌ شدن برای مأموریت پیشگامانه Psyche هستند.

 بر اساس بیانیه مطبوعاتی ناسا ،در این مأموریت، دانشمندان با مجموعه‌ای از ابزار‌های علمی پیشرفته که شامل مواردی از جمله تصویرگر چندطیفی و مغناطیس‌سنج و طیف‌سنج پرتو گاما می‌شود، قصد دارند به اسرار سیارک پر از فلز Psyche پی ببرند.
بر اساس این گزارش ، مهندسان آزمایش‌هایی را روی هر چهار پیشران فضاپیمای این مأموریت انجام داده‌اند، آرایه‌های خورشیدی آن را با دقت جمع کرده و درونش را با گاز «زنون» پر کرده‌اند ، علاوه‌ بر این ، عملکرد آنتن آن نیز تأیید شده است که وظیفه ارسال داده‌ها به زمین را دارد تا همه‌چیز برای پرتاب مأموریت Psyche آماده باشد.
با انجام این اقدامات، «هنری استون»، مدیر طرح Psyche در آزمایشگاه پیشرانش جت ناسا گفت : تیم این مأموریت کاملاً آماده و مشتاق پرتاب این فضاپیما است.
دوره پرتاب فضاپیمای Psyche ناسا از روز پنجشنبه، ۱۳ مهرماه آغاز و در روز چهارشنبه، ۳ آبان‌ماه به پایان خواهد رسید.
این فضاپیما در ساعت ۱۸:۰۶ به وقت ایران بر فراز راکت Falcon Heavy اسپیس‌ایکس از مجتمع پرتاب ۳۹A مرکز فضایی کندی ، به‌سمت آسمان‌ها خواهد رفت. هدف این مأموریت،صرفاً رسیدن به سیارک غنی از فلزات Psyche نیست، بلکه دانشمندان قصد دارند اطلاعاتی را به‌دست بیاورند که به درک ما از نحوه شکل‌گیری سیاره کمک خواهد کرد.
سیارک Psyche با اندازه حدود ۲۸۰ کیلومتر (در عریض‌ترین نقطه خود) به‌عنوان یک آزمایشگاه آسمانی منحصر‌به‌فرد توصیف شده است.
این سیارک می‌تواند قطعاتی از هسته یک سیاره کوچک باشد و اطلاعاتی در مورد اجزای سازنده سیارات اولیه ارائه کند. پس از رسیدن به Psyche، این فضاپیما تقریباً ۲۶ ماه در مدار آن خواهد چرخید تا داده‌های ارزشمندی را کسب کند.
دوره پرتاب فضاپیمای «Psyche» ناسا ، از روز پنجشنبه، ۱۳ مهر ماه آغاز می شود و در روز چهارشنبه، ۳ آبان‌ماه به پایان خواهد رسید.
 

 

منبع: صدا و سیما

ارسال نظر