|

رونمایی از عمود پرواز سوئیسی هیدروژنی

رونمایی از عمود پرواز سوئیسی هیدروژنی

یک استارتاپ هوانوردی سوئیسی از یک هواپیمای شیک عمودپرواز (VTOL) رونمایی کرده است و قصد دارد در سال ۲۰۲۵ آن را به آسمان بفرستد.

طبق برنامه فعلی، این پرنده که «سیریوس ملنیوم» نام دارد، اولین هواپیمای هیدروژنی در آسمان خواهد بود که می‌تواند به‌صورت عمودی برخاسته و فرود بیاید.

تمام هواپیماهای عمودپرواز قبلی از سوخت جت یا باتری برای بلند شدن از زمین استفاده می‌کرده یا می‌کنند. استارت‌آپ هوانوردی سیریوس ای.جی در رونمایی از این هواپیما اعلام کرد که ۲جفت بال برای ترکیب آیرودینامیک یک جت با تطبیق‌پذیری هواپیماها و هلیکوپترها طراحی شده‌اند.»

این سبک از جت بسیار ساکت‌تر از هواپیماهای معمولی است، زیرا آنها کاملاً هیدروژنی هستند.

این نه تنها باعث می‌شود که هواپیما از نظر میزان بلندی صدا فقط ۶۰ دسی‌بل داشته باشد، بلکه به این معنی است که باعث کاهش آلایندگی نیز می‌شود. چگالی انرژی هیدروژن سه برابر سوخت جت سنتی و بیش از صد برابر باتری‌های لیتیوم یونی است.

هر هواپیما با استفاده از ۲۰ فن الکتریکی که سیستم رانش آن را تشکیل می‌دهند، به‌صورت عمودی از روی زمین بلند می‌شود.

شرکت سازنده این هواپیمای فوق‌ آرام برنامه‌هایی برای ایجاد دو مدل از جت‌های بدون آلایندگی برای اولین پرواز سال آینده نیز ارائه کرده است. «سیریوس ملنیوم» برای استفاده تجاری طراحی شده است و می‌تواند تا ۵ مسافر را حمل کند. اگرچه برد این هواپیما به ۱۰۵۰ کیلومتر کاهش یافته است، اما با این حال، هواپیما برای پروازهای منطقه‌ای مناسب خواهد بود.

هواپیماهای عمودپرواز معمولا در مقایسه با هواپیماهای تجاری سنتی دارای برد پروازی کمتری هستند؛ اگرچه آنها در تئوری در عملیات پرواز و فرود، سریع‌تر عمل می‌کنند.

 

منبع: همشهری

ارسال نظر