|

نگاهی به ۲۰ فیلم برتر با موضوع هوانوردی + اسامی

نگاهی به ۲۰ فیلم برتر با موضوع هوانوردی +  اسامی

وحشت از پرواز، همیشه سوژه‌ای جذاب برای کارگردان‌ها، نویسندگان و فیلمنامه‌نویسان بوده است و بر این اساس داستان فیلم‌ها، وقتی در دل هواپیما جای می‌گیرد، بسیار هیجان‌انگیزتر می‌شود، ترس‌ها واقعی‌تر می‌شود و امید جایگاه بالاتری پیدا می‌کند.

فیلم‌هایی با موضوع هواپیما و اتفاق‌های مرتبط با آن، همیشه جذابیت و هیجان خاصی دارند؛ هنگام تماشای یک فیلم با موضوع هواپیما، گاهی خود را جای مسافران پرواز می‌گذاریم و هر مشکل یا حادثه‌ای که برای آن‌ها به وجود بیاید، به هیجان و شاید ترسی برای ما تبدیل می‌شود.

وحشت از پرواز، همیشه سوژه‌ای جذاب برای کارگردان‌ها، نویسندگان و فیلمنامه‌نویسان برای ایجاد هیجان، ترس، اضطراب و امید در آسمان در بین مخاطبان بوده است؛ داستان فیلم‌ها، وقتی در دل هواپیما جای می‌گیرد بسیار هیجان‌انگیزتر می‌شود، ترس‌ها واقعی‌تر می‌شود و امید جایگاه بالاتری پیدا می‌کند.

داستان فیلم‌های هواپیمایی معمولاً دو روایت کلی دارد؛ فیلم‌های سینمایی در مورد سقوط هواپیما و فیلم‌های هواپیماربایی که در این مطلب به ۲۰ فیلم برتر با موضوع هواپیما از نظر سایت معتبرIMDb نگاهی انداخته‌ایم.

یونایتد ۹۳

سال تولید: ۲۰۰۶

کارگردان: پل گرین گرس

امتیاز: ۷.۶ از ۱۰

«یونایتد ۹۳»، درباره پرواز ایرلاین ۹۳ آمریکاست که به همراه دو هواپیمای دیگر روز یازدهم سپتامبر ۲۰۰۱ برای یک عملیات تروریستی ربوده شدند؛ در روز یازدهم سپتامبر ۲۰۰۱، این هواپیما با تأخیری نیم‌ساعته راهی سان‌فرانسیسکو شد.

حین پرواز، خدمه، اخبار راجع به دو هواپیمای ربوده شده دیگر را دریافت می‌کنند و درست در زمانی که آن‌ها در حال انجام اقدامات امنیتی برای جلوگیری از ربوده شدن هواپیمای خودشان هستند، چهار تروریست حاضر در هواپیما عملیات هواپیماربایی را آغاز می‌کنند.

تروریست‌ها با نشان دادن یک بمب دروغین به مسافران، آن‌ها را می‌ترسانند و به کابین خلبانی حمله‌ور می‌شوند؛ بر طبق گفته «پاول گرین‌گرس» نویسنده، تهیه‌کننده و کارگردان «یونایتد ۹۳»، برای ساخت این اثر، از تمام مستندات و شواهد موجود در این ماجرا استفاده شده و حتی فیلم‌نامه بر اساس مکالمات داخل کابین و مکالمات مسافران با خانواده‌هایشان نوشته شده است.

همگام با هیجان و خطر با فیلم‌های پروازی

هوانورد

سال تولید: ۲۰۰۴

کارگردان: مارتین اسکورسیزی

امتیاز: ۷.۵ از ۱۰

فیلم «هوانورد» بر زندگی «هوارد هیوز»، هوانورد، مهندس و کارگردان آمریکایی تمرکز دارد؛ «هیوز» به اختلال روانی وسواسی جبری مبتلا بود. این اختلال باعث می‌شد تا این کارگردان همواره به دنبال شکستن رکوردهای مختلف در زندگی خود باشد.

داستان این فیلم به بخشی از زندگی «هوارد هیوز» خلبان نابغه آمریکایی می‌پردازد که شغل او به واسطه بیماری روحی‌اش در خطر است؛ این خلبان همواره در تلاش برای شکستن رکوردهای پرواز و ساخت هواپیمای جدید است و در این راه با چالش‌هایی مواجه می‌شود.

همگام با هیجان و خطر با فیلم‌های پروازی

پرواز ققنوس

سال تولید: ۱۹۶۵

کارگردان: رابرت آلدریچ

امتیاز: ۷.۵ از ۱۰

این فیلم آمریکایی در ژانر اکشن درام است که بر اساس رمانی با همین نام ساخته شده است؛ فیلم «پرواز ققنوس» توانست نامزد دریافت دو جایزه اسکار برای بهترین بازیگر نقش مکمل مرد و بهترین تدوین شود.

«پرواز ققنوس»، داستان گروهی مسافر است که به خاطر از کار افتادن هواپیمایشان مجبور به فرود اضطراری در صحرای بزرگ قاره آفریقا می‌شوند و تنها جیره غذایی آن‌ها خرما و کمی آب برای ۱۰ تا ۱۵ روز زنده ماندن در صحرا است. درحالی‌که گروهی تصمیم به گشتن برای پیدا کردن یک منطقه مسکونی می‌گیرند، یکی از آن‌ها معتقد است که می‌توان هواپیما را مجدد تعمیر و با آن پرواز کرد.

همگام با هیجان و خطر با فیلم‌های پروازی

سالی

سال تولید: ۲۰۱۶

کارگردان: کلینت ایستوود

امتیاز: ۷.۴ از ۱۰

«تام هنکس» در این فیلم، نقش خلبان «سالی» را بازی می‌کند. این فیلم راجع به برخورد دسته‌ای پرنده با هواپیمای مسافربری، از کار افتادن هر دو موتور و فرود اضطراری خلبان «سولن برگر» روی رودخانه «هادسون» است که تمام ۱۵۵ مسافر و خدمه پرواز به‌طور معجزه‌آسایی نجات یافتند.

پس از این اتفاق، بسیاری از روزنامه‌ها به او لقب قهرمان را دادند، درحالی‌که طی تحقیقات، مقامات دولتی معتقد بودند که موتورهای هواپیما از کار نیفتاده بودند و «سالی» می‌توانسته به‌جای فرود در رودخانه به فرودگاه بازگردد.

همگام با هیجان و خطر با فیلم‌های پروازی

دورافتاده

سال تولید: ۲۰۰۰

کارگردان: رابرت زمکیس

امتیاز: ۷.۸ از ۱۰

«دورافتاده» فیلمی در مورد هواپیما با موضوع سقوط است؛ این فیلم درباره «چاک نولاند»، کارمند فدرال اکسپرس است که پس از سقوط هواپیمایش در اقیانوس آرام جنوبی، مجبور به زندگی در یک جزیره غیرمسکونی و متروکه می‌شود.

«دورافتاده»، داستان تلاش‌های «چاک» برای زنده ماندن در این جزیره با استفاده از بقایای هواپیمای خود و درگیری‌های او با تنهایی و طبیعت وحشی است. این فیلم که با بودجه ۹۰ میلیون دلار ساخته شد توانست بیش از ۴۲۹ میلیون دلار در سراسر جهان فروش کند. همچنین «تام هنکس» با بازی درخشان در نقش «چاک نولاند» توانست نامزدی هفتادوسومین دوره مراسم اسکار شود و جایزه گلدن ‌گلوب را نیز از آن خود کرد.

همگام با هیجان و خطر با فیلم‌های پروازی

نیرجا

سال تولید: ۲۰۱۶

کارگردان: رام مدهوانی

امتیاز: ۷.۶ از ۱۰

«نیرجا»، یک فیلم درباره هواپیماربایی، برگرفته از حادثه پرواز ۷۳ «پان‌آم پاکستان» است. این هواپیما از فرودگاه بمبئی برخاسته بود و توقف کوتاهی در فرودگاه کراچی پاکستان داشت تا به مقصد نیویورک پرواز کند، حین توقف پرواز، «نیرجا بانوت»، افسر پرواز متوجه می‌شود که یک گروهک تروریستی تصمیم به ربودن هواپیما در کراچی پاکستان را دارند.

او به سرعت خلبانان آمریکایی پرواز را در جریان می‌گذارد و تصمیم به نجات مسافران می‌گیرد، اما در نهایت خود او در راه نجات مسافران کشته می‌شود.

همگام با هیجان و خطر با فیلم‌های پروازی

پرواز

سال تولید: ۲۰۱۲

کارگردان: رابرت زمکیس

امتیاز: ۷.۳ از ۱۰

«پرواز» یکی دیگر از بهترین فیلم‌های هواپیمایی با بازی فوق‌العاده «دنزل واشنگتن» در نقش خلبان «ویلیام ویتاکر» است. «ویتاکر» به‌طور معجزه‌آسایی موفق به فرود آوردن هواپیمای خود بعد از ازکارافتادن موتور هواپیما و نجات جان مسافران و خدمه می‌شود.

هر چند در ابتدای امر به او لقب قهرمان داده می‌شود، اما به‌زودی و با اعلام نتایج آزمایش‌های وی پس از سقوط، مشخص می‌شود که او حین پرواز تحت تأثیر موادمخدر بوده است و برای بازخواست به مراجع قضائی فرستاده می‌شود. «دنزل واشنگتن» برای بازی در این فیلم، نامزد دریافت جایزه اسکار برای بهترین بازیگر نقش اول مرد شد.

همگام با هیجان و خطر با فیلم‌های پروازی

در میان سپیدی

سال تولید: ۲۰۱۲

کارگردان: پیتر ناس

امتیاز: ۷.۱ از ۱۰

فیلم «در میان سپیدی» با الهام از اتفاقات واقعی که طی جنگ جهانی دوم در نروژ رخ داد، ساخته شده است؛ دو خلبان هواپیماهای جنگی پس از اینکه هواپیماهای یکدیگر را منهدم می‌کنند، در محلی متروک سقوط می‌کنند و حالا برای اینکه بتوانند زنده بمانند، باید قوانین جنگ را زیر پا بگذارند و با یکدیگر همکاری کنند.

همگام با هیجان و خطر با فیلم‌های پروازی

جان سخت ۲

سال تولید: ۱۹۹۰

کارگردان: رنی هارلین

امتیاز: ۷.۱ از ۱۰

«جان سخت ۲» که با نام «جان سخت‌تر» نیز شناخته می‌شود، دنباله‌ای بر فیلم «جان سخت» محصول ۱۹۸۸ و دومین فیلم در مجموعه فیلم‌های «جان سخت» است؛ در این فیلم می‌بینیم که یک گروه تروریستی، کنترل یک فرودگاه را در دست می‌گیرند و احتمال دارد هواپیماهایی که این فرودگاه مقصدشان بود، به خاطر کم آوردن سوخت سقوط کنند.

این در حالی است که همسر «جان مک‌کلین» نیز مسافر یکی از همین هواپیماهاست و او باید تمام تلاشش را کند تا جان همسرش و دیگر مسافران را نجات دهد.

همگام با هیجان و خطر با فیلم‌های پروازی

تعلق خاطر

سال تولید: ۲۰۲۲

کارگردان: جی. دی. دیلارد

امتیاز: ۷ از ۱۰

«تعلق خاطر» یک فیلم هواپیمایی جنگی جدید در ژانر بیوگرافی است؛ این فیلم داستان «جس براون» و رفاقت بین او و «تام هادنر»، یکی دیگر از افسران نیروی هوایی آمریکا، طی جنگ کره را روایت می‌کند.

«جس براون» اولین خلبان سیاه‌پوست نیروی هوایی آمریکا بود؛ او به همراه «هادنر» نقش مهمی در جنگ کره داشتند. این فیلم هواپیمایی اولین بار در جشنواره فیلم تورنتو به نمایش در آمد و در نوامبر ۲۰۲۲ به‌صورت عمومی اکران شد. «تعلق خاطر»، پس از اکران با نظرات به‌طور عمده مثبت منتقدان مواجه شد.

همگام با هیجان و خطر با فیلم‌های پروازی

اعلام وضعیت اضطراری

سال تولید: ۲۰۲۱

کارگردان: هان جائه ریم

امتیاز: ۶.۹ از ۱۰

«اعلام وضعیت اضطراری» محصول کره جنوبی است. داستان این فیلم درباره زمانی است که مقامات کره‌ای حین بررسی یک تهدید تروریستی متوجه می‌شوند یک مظنون به‌تازگی سوار پروازی به مقصد آمریکا شده است؛ از طرف دیگر، هنگامی که یک مسافر سالم در همان هواپیما به‌طور ناگهانی می‌میرد، وحشت به دل مسافران هواپیما و دیگر افراد راه پیدا می‌کند، حال مقامات در تلاش هستند که مسافران این هواپیما را نجات دهند.

همگام با هیجان و خطر با فیلم‌های پروازی

بدون توقف

سال تولید: ۲۰۱۴

کارگردان: ژاومه کویت-سرا

امتیاز: ۶.۹

یکی از فیلم‌های هواپیمایی مهیج و اکشن، فیلم «بدون توقف» است؛ «لیام نیسون» در این فیلم یک مارشال نیروی هوایی است که باید یک قاتل بین‌المللی را در هواپیما پیدا کند.

پیامکی به دست او می‌رسد مبنی بر اینکه تا زمانی که ۱۵۰ میلیون دلار به حساب واریز نشود، هر ۲۰ دقیقه یکی از مسافران هواپیما کشته خواهد شد.

این فیلم یکی از جذاب‌ترین فیلم‌ها با موضوع هواپیما ربایی و محصول مشترک فرانسه، آمریکا، انگلستان و کاناداست، فیلم در گیشه بسیار موفق بود و منتقدان نیز نظر مساعدی نسبت به آن دارند.

همگام با هیجان و خطر با فیلم‌های پروازی

هواپیمای محکومین

سال تولید: ۱۹۹۷

کارگردان: سیمون وست

امتیاز: ۶.۹ از ۱۰

فیلم‌های سینمایی هواپیمایی با مسافران معمولی بسیار است، اما فیلم با مسافرانی خطرناک چطور؟! «هواپیمای محکومین»، از تماشایی‌ترین فیلم‌های اکشن هواپیمایی است که در آن گروهی از زندانیان بسیار خطرناک، کنترل یک هواپیما را در دست می‌گیرند.

«نیکلاس کیج»، «جان کیوسک» و «جان مالکوویچ» از بازیگران این فیلم سینمایی درباره هواپیما هستند. منتقدان نمرات متوسطی به فیلم داده‌اند ولی بازی بازیگران و صحنه‌های اکشن فیلم را تحسین کردند.

همگام با هیجان و خطر با فیلم‌های پروازی

تاپ گان

سال تولید: ۱۹۸۶

کارگردان: تونی اسکات

امتیاز: ۶.۹ از ۱۰

اجازه دهید در میان فیلم‌های هواپیمایی و سوانح مربوط به آن، از فیلم «تاپ گان» نیز یادی کنیم؛ این فیلم با بازی «تام کروز» یکی از بهترین فیلم‌های هواپیمایی جنگی است که در هنگام اکران به پرفروش‌ترین فیلم سال تبدیل شد.

داستان این فیلم از این قرار است که در پروازی اکتشافی بر فراز اقیانوس هند، «ستوان پیت ماوریک میچل» (کروز) و همراهش، «ستوان نیک گوس برادشا» چند میگ جنگی دشمن را با مانورهای غیر معمول از میدان به در می‌برند و برای شرکت در کلاس‌های برنامه آموزشی تاکتیک‌های جنگنده ضربتی نیروی دریایی ایالات متحده آمریکا در کالیفرنیا (معروف به «تاپ‌گان») انتخاب می‌شوند.

این فیلم، سکوی پرتابی برای «تام کروز» بود و سبب به شهرت رسیدن وی شد. دنباله این فیلم، فیلم «تاپ گان: مارویک» در سال ۲۰۲۲ اکران شد و با استقبال خوبی از سوی منتقدان و مخاطبان مواجه شد.

همگام با هیجان و خطر با فیلم‌های پروازی

ایر فورس وان

سال تولید: ۱۹۹۷

کارگردان: ولفگانگ پترسون

امتیاز: ۶.۵ از ۱۰

یکی از بهترین فیلم‌های هواپیماربایی فیلم «ایر فورس وان» است؛ فیلم اکشن هواپیمایی «ایرفورس وان» نه تنها در گیشه فیلم موفقی بود، بلکه منتقدان نیز از آن استقبال خوبی داشتند.

داستان فیلم درباره گروهی تروریست است که کنترل هواپیمای رئیس‌جمهور آمریکا را به دست می‌گیرند. این رئیس‌جمهور آمریکا که پیش‌تر سرباز میدان جنگ بوده، تصمیم می‌گیرد به جای تسلیم شدن، با تروریست‌ها مقابله کند.

همگام با هیجان و خطر با فیلم‌های پروازی

فرود معجزه‌آسا

سال تولید: ۱۹۹۰

کارگردان: دیک لاوری

امتیاز: ۶.۱ از ۱۰

«فرود معجزه‌آسا» ساخته اقتباسی از حادثه‌ای است که در سال ۱۹۸۸ برای پرواز شماره ۲۴۳ هواپیمایی «آلوها» اتفاق افتاد. این هواپیما در پرواز از «هیلو» شهری در هاوایی به «هونولولا» بود که ناگهان بر اثر فشار وارده به بدنه هواپیما، بخشی از بدنه از هم می‌پاشد. یک خدمه از کابین از سوراخ ایجاد شده روی هواپیما به بیرون پرت می‌شود و ۶۵ نفر دیگر نیز مجروح می‌شوند. با وجود این‌که هیچ امیدی به زنده ماندن مسافران و نجات هواپیما نبود، اما سرانجام سرنشینان هواپیما با یک فرود اضطراری در فرودگاه «مائویی» نجات یافتند.

همگام با هیجان و خطر با فیلم‌های پروازی

مسافر شماره ۵۷

سال تولید: ۱۹۹۲

کارگردان: کوین هوکس

امتیاز: ۵.۹ از ۱۰

داستان این فیلم درباره یک تروریست به نام «چارلز رین» با بازی «بروس پاین» است که مأموران اف‌بی‌آی قصد دارند وی را از طریق یک هواپیمای مسافربری برای محاکمه به لس‌آنجلس ببرند؛ این مسافر که در بین رسانه‌ها به پادشاه ترور ملقب شده، بسیار خطرناک است.

پنجاه‌وهفتمین مسافر این هواپیما «جان کاتر» با بازی «وسلی اسنایپس» نیز یک مأمور امنیت بازنشسته است که به همراه دو مأمور اف‌بی‌آی وظیفه انتقال این تروریست خطرناک را برعهده دارند. حین پرواز، «جان» برای استراحت به سرویس بهداشتی می‌رود و وقتی بازمی‌گردد متوجه می‌شود که همکاران او کشته شده‌اند و هواپیما در دست تروریست‌ها قرار گرفته است.

همگام با هیجان و خطر با فیلم‌های پروازی

چشم سرخ

سال تولید: ۲۰۰۵

کارگردان: وس کریون

امتیاز: ۶.۵ از ۱۰

داستان این فیلم سینمایی ترسناک هواپیمایی، درباره یک مدیر هتل به نام «لیزا ریزرت» است که از هواپیما متنفر است، اما مجبور می‌شود تا برای یک سفر، تن به پرواز دهد، اما ترس و وحشتی که قرار است در این سفر گریبان‌گیر او شود اصلاً قابل‌مقایسه با نفرتش از پرواز نیست.

«لیزا» حین پرواز با مردی مرموز و عجیب به نام «جکسون ریپنر» آشنا می‌شود که تصمیم به ترور یک مسئول را دارد. این مرد، پدر «لیزا» را توسط قاتلی حرفه‌ای در خانه گروگان می‌گیرد تا از این طریق او را مجبور به اطاعت از دستوراتش کند؛ اگر چه این اثر یک فیلم درباره سقوط هواپیما نیست اما به همان اندازه هیجان دارد.

همگام با هیجان و خطر با فیلم‌های پروازی

نقشه پرواز

سال تولید: ۲۰۰۵

کارگردان: رابرت اشونتکه

امتیاز: ۶.۳ از ۱۰

این فیلم داستان زنی را به تصویر می‌کشد که به‌تازگی همسرش را از دست داده است؛ او یک مهندس هوا و فضای آمریکایی است که در برلین زندگی می‌کند و به همراه دختر خردسالش سوار هواپیما می‌شود تا جسد همسرش را به آمریکا ببرد اما طی این پرواز دخترش را گم می‌کند و در حالی که سعی می‌کند او را پیدا کند، باید سلامت روانش را به افرادی که معتقدند او دچار توهم شده و در واقعیت دخترش نیز از دنیا رفته، ثابت کند.

فیلم «نقشه پرواز» پس از انتشار با نظرات مثبت و منفی منتقدان مواجه شد. آن‌ها بازی بازیگران و به‌خصوص هنرنمایی «جودی فاستر» و هم چنین عناصر هیجان‌انگیز فیلم را تحسین کردند اما ایراداتی از فیلم نامه این اثر گرفتند. این فیلم با بودجه ۵۵ میلیون دلاری‌اش، بیش از ۲۲۳ میلیون دلار فروش داشت.

همگام با هیجان و خطر با فیلم‌های پروازی

آسمان سرخ خونین

سال تولید: ۲۰۲۱

کارگردان: پیتر توروارت

امتیاز: ۶.۱ از ۱۰

«آسمان سرخ خونین»، یک فیلم بریتانیایی - آلمانی در ژانر ترسناک اکشن و تریلر است که در سال ۲۰۲۱ توسط شبکه نتفلیکس منتشر شد؛ ماجرای این فیلم درباره یک گروه تروریستی است که سعی می‌کنند تا یک هواپیما را بدزدند. یکی از مسافران این هواپیما زنی بیمار است که برای نجات جان پسرش، از رازی مخوف پرده برمی‌دارد.

همگام با هیجان و خطر با فیلم‌های پروازی

 

 
منبع: ایمنا

ارسال نظر